« Rozwiąż swój problem / Problem 7 - zęb...

Problem 7 - zęby wrażliwe na zimno


Jest to dość powszechnie występujący problem.

 

Jeśli skarżysz się na ból zębów po wypiciu zimnego napoju, w czasie jedzenia lodów lub przy zaciąganiu się zimnym powietrzem (szczególnie w zimie) to z wielką pewnością można u ciebie stwierdzić nadwrażliwość szyjek zębowych.


Nie jest to poważna choroba ale może być bardzo dokuczliwa. Pacjenci zmuszeni są nawet do ograniczenia zimnych napojów i posiłków – tolerują jedynie letnie temperatury. Charakterystyczną cechą jest to , że ból ten mija równie szybko jak powstaje. Przy bardziej zaawansowanych stadiach nadwrażliwości może pojawić się ból wywołany np. dotykiem szczoteczką do mycia.

 

Dlaczego niektórzy z nas reagują w ten sposób na niską temperaturę a inni nie?

 

W 95% miejscem wrażliwym jest okolica „szyjki” zęba czyli to miejsce zęba znajdujące się przy dziąśle. W tym miejscu warstwa ochronna szkliwa jest cienka lub może się zdarzyć, że nie ma jej wcale. Przy prawidłowym dziąśle korzeń zęba jest niewidoczny ale jeśli wskutek obniżenia się tego dziąsła odsłoni się powierzchnia korzenia to będzie ona reagować na temperaturę – korzeń jest w tym miejscu nagi, nie chroniony przez szkliwo.


Kiedy dochodzi do obsunięcia się dziąsła?

 

Przede wszystkim jest to skutek chorób czyli zapaleń dziąseł, obecność kamienia, osadu itp. Ważny jest również wiek – z czasem dziąsła same ulegają tzw. recesji czyli obsunięciu. Trzecim ważnym czynnikiem jest sposób mycia zębów. Pamiętaj zęby to nie buty i nie można ich w ten sposób szorować. Jeśli będziesz mył zęby tak jakby były to buty to szczoteczka zetrze wypukłą część zęba (czyli cienkie szkliwo chroniące ząb w okolicy szyjki) lub doprowadzi do zaniku dziąsła (maltretowanego agresywną pracą szczoteczki).


Jeśli do tego dojdzie pojawia się problem.


Ale najistotniejszym czynnikiem wywołującym powstawanie klinowatych ubytków w okolicy szyjki zęba jest zgrzytanie i zaciskanie zębów czyli tzw bruksizm. Zdziwiony?


Zgrzytanie zębami to wyzwalanie ogromnych sił działających uginająco na bądź co bądź sztywny ząb. Jednak nie do końca tak sztywny – ząb to nie gwóźdź i podlega mikrougięciom w okolicy szyjki, które prowadzą do mikropęknięć szkliwa i rozluźniania jego struktury. Wtedy już niewiele trzeba aby pryzmaty szkliwa odpadły w tym miejscu i powstał ubytek (najczęściej o klinowatym wyglądzie i gładkiej powierzchni).


Rozwiązań jest kilka w zależności od stopnia choroby i jej przyczyn. Zawsze staramy się znaleźć przyczynę – wtedy jest łatwiej opanować problem

- jeśli przyczyną jest złe mycie – zmień technikę szczotkowania
- jeśli przyczyną jest zapalenie dziąseł – przyjdź na profesjonalne czyszczenie

 

Po usunięciu kamienia często zdarza się nadwrażliwość. Zwykle nie trawa ona długo. Na zakończenie zabiegu zdejmowania kamienia Twoje zęby zostaną pokryte specjalnym lakierem po to abyś nie odczuwał żadnych dolegliwości po zabiegu.

 

Leczenie nadwrażliwości


Pasty do zębów - istnieją na rynku specjalne pasty przeznaczone do zębów wrażliwych. Można je kupić w każdej aptece. Są one w wielu przypadkach bardzo skuteczne ale w wielu nie wystarczają. Zauważalny efekt występuje po około 2-3 tygodniach mycia dlatego nie należy się zrażać na samym początku jeśli nie zauważymy różnicy. Jeszcze raz podkreślam znaczenie właściwej metody mycia zębów. Naturalnie wszystkie te pasty zawierają fluor.


Lakiery - lakierów nie można stosować samemu, należy odwiedzić swojego stomatologa. Odsłonięty korzeń pokrywa się cienką warstwą lakieru, który zawiera w swym składzie substancje uszczelniające i dużą ilość fluoru. Cząsteczki lakieru zamykają niewidoczne kanaliki w zębie (odpowiedzialne za wrażliwość ) a fluor wzmacnia jego strukturę. Lakier pozostaje na zębie przez kilkanaście do kilkudziesięciu godzin po czym ulega starciu ale ten czas wystarczy na osiągniecie celu. Czasem konieczne jest powtórzenie zabiegu. W większości przypadków jest to skuteczna metoda.


Wypełnienia - czyli plomby. Tak się składa, że agresywne mycie twardą szczotką może tak zetrzeć ząb w okolicy szyjki, że powstaje ubytek. Jest to jeden z przykładów ubytku zęba, który nie jest wywołany przez próchnicę. Zazwyczaj miejsce to jest bardzo wrażliwe na zimno, dotyk a nawet ciepło. Wtedy jedyną radą i metodą na uszczelnienie jest wykonanie w tym miejscy plomby odtwarzającej utraconą część zęba. Naturalnie trzeba zmienić technikę mycia bo zetrze się plombę. W osób praworęcznych ubytki takie spotyka się głównie po lewej stronie (górna trójka i czwórka) - tą stronę myjemy dłużej i mocniej szczoteczką.


Fluoryzacja - polega na stosowaniu żelów fluorowych, które nakłada się na przezroczystą nakładkę dopasowaną do zębów (taką samą jak przy wybielaniu zębów). Stomatolog wykonuje taką wkładkę a pacjent sam sobie nakłada żel w domu i stosuje ją na noc.


Leczenie bruksizmu czyli walka z nawykiem zaciskania i zgrzytania zębami – Zapraszamy do rozdziału pt. szyna NTI tss.


Istnieje jeszcze jeden rodzaj nadwrażliwości - nadwrażliwość pozabiegowa. Pojawia się po zaplombowaniu zęba. Takie ząb może wykazywać niezbyt nasilone bóle na zimno, czasem na ciepło. Stan ten nie trwa długo i zwykle znika samoistnie bez konieczności usuwania plomby.

 

Dlaczego się pojawia?

 

Otóż ząb w trakcie opracowywania i wypełniania poddawany jest działaniu różnych czynników – wiercenie to drgania, temperatura zaś materiały do wypełnień to wiele związków chemicznych, które mogą podrażnić ząb. Taki zabieg to dla zęba mały szok z którego zazwyczaj się otrząsa bez problemów. Zdarza się, że potrzebuje nieco czasu. Gdy minie znieczulenie pacjenci mogą być zaniepokojeni dolegliwościami bólowymi (zwykle są bardzo niewielkie). Nie należy się tym przerażać. Jako środek zaradczy polecam łagodny lek przeciwbólowy. Gdy jednak ból nie ustąpi lub nasili się być może trzeba będzie usunąć plombę i założyć opatrunek lub leczyć ząb kanałowo. Są to jednak bardzo sporadyczne przypadki.

 

Na nurtujące Państwa pytania odpowiadamy również w dziale pytania/odpowiedzi - zapraszamy!

 

do góry




Aktualności

07.01.2012
Orthocaps TwinAligner
Od nowego roku wprowadziliśmy do naszej regularnej oferty rewolucyjny system niemieckiej firmy Orthocaps do korygowania estetycznych wad zgryzu przy pomocy bezbarwnych nakładek nie wymagających stosowania aparatu stałego. rozwiń


23.02.2011
Wywiad z zespołem w czasopiśmie "Asysta dentystyczna"

Od niedawna w Polsce pojawiło się czasopismo branżowe skierowane do asystentek, higienistek i recepcjonistek pracujących w gabinetach stomatologicznych – „Asysta dentystyczna”.

rozwiń


21.02.2011
Endodontyczny "Oscar" dla dr Łukasza Kwolka

Nasz doktor Łukasz Kwolek ukończył cykl szkoleniowy pod patronatem Polskiego Towarzystwa Endodontycznego (PTE) zakończony pomyślnie zdanym egzaminem.

rozwiń


20.01.2011
Nowość - Tomograf stomatologiczny Sirona Galileos 3D

Zapraszamy do skorzystania z nowej możliwości - wykonania zdjęcia tomograficznego 3D na super nowoczesnym sprzęcie Sirona Galileos.

rozwiń


pozostałe aktualności


Kontakt

Centrum Stomatologii,
Ortodoncji i Implantologii

42-600 Tarnowskie Góry

ul. Legionów 37/3

Mapka
zobacz tez na google.maps.com

tel./fax: 032 285 64 64

kontakt@stomatologiarenk.pl

www.stomatologiarenk.pl

Godziny otwarcia

poniedziałek: 09:00-20:00

wtorek: 09:00-20:00 
środa: 09:00-20:00

czwartek: 09:00-20:00

piątek: 09:00-18:00

Rejestracja

telefoniczna:

tel.: 032 285 64 64

formularz e-mail:

kliknij tutaj