« Nasze technologie

Nasze technologie


Współczesny gabinet stomatologiczny naszpikowany jest różnymi nowoczesnymi technologiami, które pomagają nam lepiej diagnozować i leczyć. Pacjenci nieraz pytają o różne sprzęty zgromadzone wokół foteli w naszych gabinetach. Stąd pomysł aby stworzyć na stronie internetowej taki dział gdzie krótko opiszemy kilka wybranych technologicznych ciekawostek. Mam nadzieję, że te krótkie z konieczności informacje będą pomocne, zrozumiałe mimo nieraz użytego specjalistycznego słownictwa oraz  zachęcą Państwa do odwiedzenia gabinetu.

 

Tomograf stomatologiczny Sirona Galileos 3D (NOWOŚĆ!)

BEYOND - profesjonalne wybielanie w gabinecie

Laser diodowy do tkanek miękkich Picasso AMD Lasers

Mikroskop zabiegowy
Cyfrowy rentgen - radiowizja SUNI
Cyfrowy rentgen - Vista Scan Perio

Variosurg - ultradźwiękowy nóż chirurgiczny
Kamera wewnątrzustna
Znieczulenie mikroprocesorowe
Endometr - elektroniczny pomiar długości kanału
Lampy polimeryzacyjne w technologii LED
Niklowo-tytanowe pilniki kanałowe

Więcej informacji

Czy trójwymiarowe prześwietlenie jest możliwe?

 

Stożkowa tomografia stomatologiczna (CBCT) jest obecnie najnowocześniejszą technologią obrazowania rentgenowskiego. Metoda jest w pełni cyfrowa i pozwala podczas jednego badania trwającego kilkanaście sekund otrzymać trójwymiarowy obraz struktur czaszki w polu o wymiarach 15/15/15cm.

 

Jesteśmy dumni z posiadania takiego urządzenia w naszym Centrum gdyż do tej pory niewiele gabinetów w kraju dysponuję taką technologią.

 

Jakość urządzenia gwarantuje wieloletnie doświadczenie firmy Sirona (dawniej Siemens) lidera w innowacyjnych technologiach w stomatologii.


Jeden skan w czasie badania dostarcza informacje, które możemy wykorzystać do generowania różnorodnych obrazów: począwszy od zdjęć pantomograficznych, poprzez tomograficzne przekroje w każdej płaszczyźnie, projekcje cefalometryczne niezbędne w diagnostyce ortodontycznej aż po obrazy zatok, stawów skroniowo-żuchwowych i pełnej trójwymiarowej rekonstrukcji twarzoczaszki.

 

Możemy interaktywnie przemieszczać się na monitorze komputera we wszystkich kierunkach zbadanej objętości i oglądać każdy szczegół w poszczególnych osiach obrazu eliminując ryzyko nadinterpretacji lub pominięcia istotnych szczegółów. Bardziej precyzyjna diagnostyka, jaką mamy okazję wykorzystywać przekłada się bezpośrednio na lepsze decyzje terapeutyczne.

 

Tomograf Galileos Comfort jest dedykowany dla stomatologii i przewidziany do rutynowego stosowania w diagnostyce wszędzie tam gdy chcemy zobaczyć to co jest niewidoczne gołym okiem. Stąd też do minimum ograniczono dawkę promieniowania w czasie ekspozycji. Te urządzenie jest bez wątpienia liderem na rynku tomografów jeśli chodzi o wartość promieniowania w stosunku do pola obrazowania. Warto dodać, iż tradycyjne tomografy "szpitalne" generują   dawkę nawet kilkaset razy większą.


Aspekt bezpieczeństwa i zaufania dla firmy był decydujący przy wyborze tomografu dla naszego Centrum. Jego zakup jest elementem konsekwentnej filozofii stosowania najlepszych aktualnych rozwiązań w diagnostyce i terapii jaką realizujemy w naszej placówce.


Galileos stał się podstawowym narzędziem diagnostycznym, rutynowo stosowanym nie tylko przed zabiegami implantologicznymi, leczeniem ortodontycznym lecz także jako element przeglądu stanu uzębienia i kości przed podjęciem leczenia stomatologicznego w ogóle.


Technologia 3D jest przyszłością i od tej drogi nie ma odwrotu, także w rentgenodiagnostyce stomatologicznej.

 

Zdjęcia tomografu w galerii (część "Centrum Renk")

 

Więcej informacji na stronie producenta.

do góry

Beyond – profesjonalne wybielanie w gabinecie

 

Jest to system pozwalający na wybielanie zębów w gabinecie w ciągu jednej wizyty bez konieczności wykonywania indywidualnych nakładek na zęby. Technologia, która opanowała już wiele lat temu rynek amerykański także wkracza na rodzime podwórko. Coraz więcej osób chce mieć jaśniejsze zęby a nie ma zbyt dużo czasu lub cierpliwości aby stosować metodę nocnego nakładkowego wybielania. Uzyskujemy jednorazowo wybielenie o kilka stopni odcieni (6-8) przy czym zabieg możemy oczywiście powtórzyć po pewnym czasie chcąc uzyskać jeszcze lepszy efekt. Wizyta trwa ok. 60 min wliczając w to czas potrzebny na oczyszczenie mechaniczne wybielanych powierzchni zębów, zabezpieczenie dziąseł specjalną żywicą ochronną oraz 3-krotną aplikację mieszanki wybielającej położonej na zęby. Każda aplikacja wiąże się naświetlaniem całego uzębienia specjalną lampą emitującą zimne niebieskie światło, które aktywuje rozkład chemiczny substancji w żelu wybielającym i uwolnienie wolnego tlenu. Wolny tlen jest tym czynnikiem, który tak naprawdę wybiela zęby, gdyż powoduje on utlenienie nagromadzonych barwników w tkankach zęba.
W naszym centrum używamy wyłącznie markowych produktów firmy Beyond a stosujemy tę metodę z powodzeniem już od 2004 roku tj praktycznie od chwili pojawienia się jej na rynku polskim.

 

Więcej informacji na stronie producenta.

do góry

Picasso AMD 

 

Laser diodowy Picasso amerykańskiej firmy AMD Lasers od wielu lat zajmuje pierwsze miejsce w plebiscytach na najlepszy laser na amerykańskim rynku.  Od kiedy pojawiła się możliwość zakupu tego urządzenia na naszym rynku zdecydowaliśmy się zaopatrzyć każdy nasz gabinet w te „cudeńko”.


Teraz nie wyobrażamy sobie pracy bez lasera. Służy do bezkrwawej i bezbolesnej korekty tkanki miękkiej a więc dziąsła i śluzówki. Nieoceniony przy preparowaniu zębów pod korony porcelanowe, wypełnianiu głębokich poddziąsłowych ubytków zębów oraz korekcji estetycznej przebiegu linii dziąseł także w trakcie lub po leczeniu ortodontycznym.


Laser  pozwala na bardzo precyzyjne cięcie i bardzo szybkie gojenie operowanego miejsca bez obrzęków i krwiaków. Pozwala na dekontaminację/odkażanie kieszonek dziąsłowych  bez uszkadzania zdrowych struktur. Stał się nieodłącznym elementem naszej praktyki. Bez wahania zainwestowaliśmy w te rozwiązanie aby nasi pacjenci mogli być leczeni najlepszą możliwą technologią.


Więcej informacji na stronie producenta

do góry

Mikroskop zabiegowy

 

Podobnie jak to się wcześniej stało w okulistyce lub laryngologii także w stomatologii pojawiła się potrzeba zastosowania powiększenia do leczenia zębów. Chcemy aby nasza praca była wykonywana w sposób coraz bardziej precyzyjny i dokładny. Ograniczeniem stała się wydolność narządu wzroku stomatologów więc wyposażono ich w mikroskop. Jest to w swojej filozofii budowy i działania dosyć proste urządzenie bo opierające się na kilku zasadach optyki. Jednak aby było przydatne w stomatologii musiało być skonstruowane specjalnie dla tej dziedziny. W mikroskopie możemy uzyskać powiększenie do ok. 25 razy, oraz odpowiednią głębię ostrości i obraz stereoskopowy. Mikroskop stomatologiczny musi też mieć doskonale rozwiązane oświetlenie tak aby dało się zajrzeć w czeluści najgłębszych kanałów korzeniowych. W efekcie mikroskop dla dentysty przypomina dość monstrualna machinę, z wieloma pokrętłami o cenie dorównującej cenie niejednego przyzwoitego samochodu.


Stosowanie mikroskopu w leczeniu endodontycznym (kanałowym) wydaje się być w dzisiejszych czasach warunkiem absolutnym. Komory zębów i kanały pod nieuzbrojonym okiem są niesłychanie małe i tak naprawdę trudno opracować i odpowiednio wypełnić coś czego się praktycznie nie widzi. Trudniejsze przypadki leczenia przewodowego takie jak np. odnajdywanie dodatkowych kanałów, ponowne leczenie zęba już kiedyś leczonego, usuwanie złamanych narzędzi, ćwieków lub sztyftów z kanału są praktycznie niemożliwe do wykonania bez odpowiedniej widoczności pola operacyjnego (które bywa, że ma wymiary 1mm2) a więc bez mikroskopu.


W swojej praktyce rozpocząłem rutynowe leczenie kanałowe pod mikroskopem w roku 2003. Z chwilą uruchomienia naszego Centrum stanęliśmy przed koniecznością zakupu nowego urządzenia i tutaj wybór padł na profesjonalny mikroskop Carl Kaps (niemiecka manufaktura specjalizująca się w budowie mikroskopów do zadań medycznych). Mikroskop posiada tor wizyjny a więc możliwe jest podglądanie obrazu widzianego przez lekarza, na monitorze lub zapisu w formacie zdjęć lub pliku wideo.

 

Rosnące zapotrzebowanie na usługę leczenia kanałowego skłoniło nas do zakupu kolejnego mikroskopu. Wybraliśmy bardzo dobrą argentyńską firmę Ecleris - model z bardzo silnym oświetleniem ksenonowym. Tak więc nasz Centrum dysponuje obecnie dwoma stanowiskami kompletnie wyposażonymi w najnowocześniejszy sprzęt do leczenia kanałowego.

 

Więcej informacji na stronie producenta.

do góry

Cyfrowy rentgen – radiowizjografia SUNI

 

Technika cyfrowego zapisu obrazów wyparła praktycznie tradycyjną fotografię. Tak samo dzieje się w radiologii, gdzie przecież też używamy obrazów utrwalonych na kliszy. Różnica polega właściwie na czynniku zaczerniającym klisze. W fotografii jest to światło a w radiologii jest to promieniowanie rentgenowskie. Zatem nic nie stoi na przeszkodzie aby w medycynie tradycyjne klisze zastąpić cyfrowymi czujnikami. Tak tez się stało w stomatologii gdzie od wielu lat trwa burzliwy rozwój różnego rodzaju systemów do cyfrowej rejestracji.


Zamiast kliszy wkładanej do ust pacjenta, umieszczamy tam czujnik połączony kabelkiem z komputerem (czujnik ma wymiary zwykle nieco mniejsze od tradycyjnej błony ale jest od niej o wiele grubszy). Promieniowanie rentgenowskie prześwietla zęba, pada na czujnik i jest bezpośrednio przekształcane na sygnał cyfrowy a ten po kilku sekundach na obraz – zdjęcie zęba na ekranie monitora.


Zatem zdjęcie zęba mamy natychmiast bez konieczności wywoływania go w odczynnikach i czekania na wysuszenie. Obraz na ekranie monitora możemy poddać obróbce np. zmienić kontrast, jasność, powiększyć, zmierzyć długości lub wykonać negatyw jednym kliknięciem myszki. Z wywołaną normalną kliszą rtg nic się praktycznie nie da zrobić.


Rentgen cyfrowy ma jeszcze jedną ogromną zaletę – pozwala znacznie ograniczyć ilość potrzebnej dawki promieniowania. Po prostu czujniki cyfrowe są znacznie bardziej czułe niż klisza dlatego dawka konieczna do zrobienia zdjęcia to ok. 10-20% dawki w tradycyjnej technologii.


W naszym Centrum dysponujemy amerykańskim systemem cyfrowej radiologii SUNI. Firma ta obecnie produkuje najcieńszy czujnik na świecie co ma niebagatelne znaczenie w komforcie jego użytkowania zarówno dla pacjenta jak i dla lekarza. Aby zrobić u Nas zdjęcie RTG nie musicie Państwo nawet wstawać z fotela stomatologicznego. Aparaty rtg są umieszczone zaraz obok nich.

 

Więcej informacji na stronie producenta.

do góry

Cyfrowy rentgen – Vista Scan Perio

 

Kolejny system radiologii cyfrowej jakim dysponuje Nasze centrum. Produkuje go niemiecka firma Durr Dental znana z wielu doskonałych i innowacyjnych produktów.

 

Kilka słów na temat samej radiologii Cyfrowej znajdziecie Państwo powyżej w opisie systemu SUNI.


Vista Scan jest także bardzo zaawansowanym technologicznie produktem pozwalającym znacznie zredukować dawkę promieniowania potrzebną do prześwietlenia zęba. Nie mamy tu jednak do czynienia z czujnikiem na kabelku ale z płytkami o różnej wielkości (w zależności od potrzeby), które nieco mogą wyglądem przypominać tradycyjne, znane Państwu klisze ale absolutnie nimi nie są. Zamiast błony światłoczułej mamy tam zastosowane warstwy fosforu wrażliwe na promieniowanie X. Płytki te umieszczane są w jamie ustnej tak jak normalne klisze, następnie są naświetlane ( czyli robimy prześwietlenie zęba) i po wyjęciu wkładane do specjalnego skanera, który odczytuje obraz zapisany na płytce a następnie w ciągu kilkunastu sekund przekazuje go na monitor komputera. Skaner potrafi naraz skanować kilka płytek więc możemy dość sprawnie i wygodnie przeprowadzić pełny radiologiczny „przegląd” stanu zębów pacjenta.

 

Więcej informacji na stronie producenta.

do góry

Variosurg - ultradźwiękowy nóż chirurgiczny

 

Kilka lat temu na świecie pojawiła się idea zastosowania ultradźwięków do atraumatycznego cięcia i preparacji kości. Tego typu urządzenia w stomatologii rozpoczęły erę tzw. piezochirurgii czyli chirurgii kości wykorzystującej drgania ultradźwiękowej końcówki, która w sposób bardzo precyzyjny, nie przegrzewając kości pozwala na wykonanie delikatnych i cienkich cięć a także modelowania kształtu kości. Ma to zastosowanie w chirurgii stomatologicznej, implantologii, zabiegach odbudowy kości i podniesienia dna zatoki szczękowej (sinus lift) oraz w chirurgii periodontologicznej. W wielu wypadkach pozwala uniknąć stosowania wiertła lub piły kostnej. Gojenie kości po zastosowaniu tej metody jest zdecydowanie szybsze a sama drgająca końcowka ma tak dobrane wartości drgań, że nie powoduje uszkodzenia tkanek miękkich np. dziąsła lub błony śluzowej zatoki. Nasze centrum jest wyposażone w produkt japońskiej firmy NSK - Variosurg, który jest przez Nas wykorzystywany z powodzeniem w wielu zabiegach chirurgicznych

 

Więcej informacji na stronie producenta.

do góry

Kamera wewnątrzustna

 

W naszym centrum przy każdym z trzech stanowisk zabiegowych zainstalowana jest kamera wewnątrzustna. Nazwa może niezbyt oryginalna ale oddaje sedno sprawy. Jest to po prostu przyrząd w formie pałeczki z umieszczona na końcu małą cyfrową kamerą oraz własnym oświetleniem diodowym. Po założeniu jednorazowej osłonki można kamerę umieścić w ustach i manipulując nią oglądać różne „zakamarki” na ekranie monitora. A co najważniejsze może je oglądać sam pacjent, przekonując się na własne oczy gdzie znajdują się problemy do rozwiązania. Możemy pacjentowi pokazać ubytki w zębach, których sam normalnie nie jest w stanie zobaczyć. Może dostrzec nieszczelne wypełnienia, osad na zębach lub kamień na wewnętrznych powierzchniach zębów.


Kamery jakie stosujemy – Einstein japońskiej firmy RF Systems mają także funkcję autofokusa oraz stopklatki z możliwością robienia zdjęć i ich zapisu.

 

Więcej informacji na stronie producenta.

do góry

Znieczulenie mikroprocesorowe

 

Quicksleeper to nazwa urządzenia francuskiej firmy Dental Hitec służącego do wykonywania znieczuleń zębów, będącego na wyposażeniu naszego Centrum. Stosując tę metodę nie musimy używać tradycyjnych strzykawek ze środkiem znieczulającym. Pojemniczek z lekiem do znieczulenia umieszcza się w specjalnej końcówce, do której przykręcona zostaje cienka, krótka igła. Ideą urządzenia jest to, że nacisk na tłoczek „mechanicznej strzykawki” jest sterowany miroprocesorem i odbywa się w sposób wolny i ciągły dzięki czemu płyn znieczulający podążą przed ostrzem igły i  znieczula tkankę zanim dotrze tam igła. Wkłucie jest bezbolesne i nie ma uczucia rozpierania tkanek jak to ma miejsce w tradycyjnych strzykawkach.


Dodatkową funkcją urządzenia jest możliwość wykonywania znieczuleń dokostnych a więc takich, w których środek znieczulający podawany jest bezpośrednio do kości w okolice korzeni znieczulanych zębów. Tłoczek obraca igłą z bardzo dużą prędkością dzięki czemu przebija ona zbitą warstwę zewnętrznej kości szczęk i dochodzi do warstwy kości luźnej. Tam podawany jest środek, który znieczula natychmiast kilka sąsiednich zębów. Znieczulenie tą techniką jest silne, brak jest odrętwienia twarzy, warg lub języka a sam moment podania jest niebolesny wskutek wspomnianej tu fali leku przed igłą. Pacjent słyszy jedynie delikatnie warczenie silniczka obracającego igłę.


Do znieczulenia odpowiedniej ilości zębów używa się mniej środka znieczulającego niż w tradycyjnej technice.

 

Więcej informacji na stronie producenta.

do góry

Endometr – elektroniczny pomiar długości kanału

 

W leczeniu kanałowym fundamentalne znaczenie dla odpowiedniego poszerzenia kanału zęba i jego wypełnienia jest znajomość długości kanału. Jeśli kanał opracujemy „za krótko” to pozostawimy jego nieoczyszczoną część z bakteriami. Jeśli opracujemy „za długo” to możemy przejść poza wierzchołek korzenia i podrażnić kość wokół zęba. Wyznaczanie długości „na oko” jest niedopuszczalne a próby ustalenia jej na podstawie zdjęcia rtg są zwykle obarczone dużym błędem. Dlatego najlepiej do tego celu użyć endometru czyli urządzenia elektronicznego, które potrafi zmierzyć głębokość kanału i pokazać nam na wyświetlaczu gdzie tak naprawdę jesteśmy wkładając narzędzie do kanału. Pomiar odbywa się na zasadzie analizy oporu prądu płynącego od elektrody jaką jest narzędzie kanałowe do klipsa zakładanego na wargę pacjenta.


W naszych gabinetach posiadamy dwa takie urządzenia : jedno to Raypex niemieckiej firmy VDW a drugie to produkt japońskiej firm JMorita – Dentaport – uznawany za jeden z najlepszych i najdokładniejszych endometrów na rynku. Dentaport jest sprzężony z modułem mikroslinika obracającego wiertła do poszerzania kanałów. W tym przypadku endometr w tym urządzeniu niejako „mówi” mikrosilnikowi na jaka głębokość może wprowadzić  pilnik. Jeśli ta długość zostaje przekroczona mikrosilnik sam zatrzymuje obroty pilnika i wycofuje go z kanału. Sprytne urządzenie a jakże ułatwia pracę i czyni ją bardziej dokładną.

 

Więcej informacji na stronie producenta:

VDW Raypex

J. Morita Ltd. Dentaport

do góry

Lampy polimeryzacyjne w technologii LED

 

Lampy LED (czyli wykorzystujące diody zamiast tradycyjnych żarówek halogenowych) to kolejny znak czasów w gabinetach stomatologicznych. Tak się składa, że większość materiałów stosowanych w stomatologii to materiały tzw światłoutwardzalne czyli twardniejące pod wpływem światła. Światło to ma odpowiednią barwę i długość fali tak aby było dostosowane do wrażliwych na nie związków chemicznych dodawanych do materiałów stomatologicznych. Co daje technologia LED w lampach w porównaniu z normalną żarówką? Przede wszystkim dokładnie dobraną wspomnianą tu barwę i długość fali co gwarantuje pełną polimeryzację (czyli utwardzenie materiałów). Brak resztek nie całkowicie spolimeryzowanych cząsteczek eliminuje ryzyko chemicznego podrażnienia tkanek zęba.


Lampa taka emituje tzw. zimne światło więc odpada ryzyko przegrzania zęba. Trwałość diod ledowych jak również  moc światła na jednostkę powierzchni jest o wiele większa od żarówek a przez to jest to wydajniejsze urządzenie.


Dlatego też przy organizacji stanowisk zabiegowych podjęliśmy decyzje o wyposażeniu ich właśnie w lampy polimeryzacyjne w technologii LED.

do góry

Niklowo-tytanowe pilniki kanałowe

 

Wprowadzenie stopu niklowo-tytanowego do produkcji narzędzi do poszerzania kanałów było bez wątpienia przełomowym momentem w rozwoju specjalności jaką jest endodoncja (czyli leczenie kanałowe). Od tego momentu możliwe stało się maszynowe opracowywanie kanałów w przeciwieństwie do ręcznego, które było żmudne, pracochłonne i mało efektywne.


Dzięki tym pilnikom możemy skutecznie leczyć zakrzywione kanały gdyż są one giętkie i posiadają tzw pamięć kształtu. Trudno sobie wyobrazić współczesną endodoncję bez tego typu narzędzi. Co roku producenci wprowadzają kolejne modyfikacje i udoskonalenie swoich pilników. Jednak są to narzędzia drogie i podlegające zużyciu a nierzadko złamaniu podczas pracy w kanale. Wtedy nieocenioną pomocą w usuwaniu tego typu fragmentów z kanału staje się mikroskop zabiegowy wraz z narzędziami ultradźwiękowymi.


Leczenie kanałowe stało się szybsze, bardziej przewidywalne i możliwe w wielu przypadkach, które do tej pory kończyły się usunięciem zęba.


Oczywiście rutynowo stosujemy tego typu narzędzia, które jednak aby mogły pracować potrzebują odpowiedniej kątnicy i mikrosilnika napędzającego te pilniki. Nasz mikrosilnik jest sprzężony z endometrem i posiada kontrolę momentu obrotowego tzn. jeśli pracujący pilnik napotka zbyt duży opór w kanale mikrosilnik przełącza go na wsteczne obroty zapobiegając zaklinowaniu się narzędzia i jego potencjalnemu złamaniu.

do góry
Aktualności

07.01.2012
Orthocaps TwinAligner
Od nowego roku wprowadziliśmy do naszej regularnej oferty rewolucyjny system niemieckiej firmy Orthocaps do korygowania estetycznych wad zgryzu przy pomocy bezbarwnych nakładek nie wymagających stosowania aparatu stałego. rozwiń


23.02.2011
Wywiad z zespołem w czasopiśmie "Asysta dentystyczna"

Od niedawna w Polsce pojawiło się czasopismo branżowe skierowane do asystentek, higienistek i recepcjonistek pracujących w gabinetach stomatologicznych – „Asysta dentystyczna”.

rozwiń


21.02.2011
Endodontyczny "Oscar" dla dr Łukasza Kwolka

Nasz doktor Łukasz Kwolek ukończył cykl szkoleniowy pod patronatem Polskiego Towarzystwa Endodontycznego (PTE) zakończony pomyślnie zdanym egzaminem.

rozwiń


20.01.2011
Nowość - Tomograf stomatologiczny Sirona Galileos 3D

Zapraszamy do skorzystania z nowej możliwości - wykonania zdjęcia tomograficznego 3D na super nowoczesnym sprzęcie Sirona Galileos.

rozwiń


pozostałe aktualności


Kontakt

Centrum Stomatologii,
Ortodoncji i Implantologii

42-600 Tarnowskie Góry

ul. Legionów 37/3

Mapka
zobacz tez na google.maps.com

tel./fax: 032 285 64 64

kontakt@stomatologiarenk.pl

www.stomatologiarenk.pl

Godziny otwarcia

poniedziałek: 09:00-20:00

wtorek: 09:00-20:00 
środa: 09:00-20:00

czwartek: 09:00-20:00

piątek: 09:00-18:00

Rejestracja

telefoniczna:

tel.: 032 285 64 64

formularz e-mail:

kliknij tutaj