KOMPLEKSOWE LECZENIE ORTODONTYCZNE
Kompleksowe leczenie ortodontyczne składa się z kilku faz:
faza diagnostyczna
faza ortopedyczna
faza ortodontyczna
faza retencyjna
faza diagnostyczna
Aby wiedzieć co leczyć i jak musimy wiedzieć na czym polega dokładnie wada, z którą zgłasza się pacjent. Tego nie można zrobić na podstawie pobieżnych oględzin dlatego nigdy na pierwszej wizycie konsultacyjnej nie wydaję kategorycznych sądów i opinii. Dobra diagnostyka to odpowiednio skonstruowana karta badań, samo badanie, wyciski i analiza modeli, fotografie wewnątrzustne i rysów twarzy oraz analiza zdjęć rtg.
Szczególnie ważna jest tzw. analiza cefalometryczna, która polega na obliczaniu wielu wartości (np. kątowych) na podstawie zdjęcia rtg.
Wszystkie te informacje są zbierane na osobnej wizycie diagnostycznej. Całość informacji pozwala na postawienie właściwej diagnozy oraz ustalenie planu leczenia (zwykle kilku alternatyw), który jest następnie omawiany z pacjentem lub rodzicami na kolejnej wizycie konsultacyjnej (łącznie z kosztorysem). Po ustaleniu planu leczenia pacjent wyraża zgodę na leczenie na piśmie i podpisuje Porozumienie Finansowe określające wszelkie warunki finansowe leczenia.
Zawsze każdy pacjent jest traktowany wg. tego schematu postępowania. Jest to standard, który doskonale sprawdza się w praktyce od wielu lat i pozwala mi na staranne zaplanowanie leczenia.
faza ortopedyczna
Jest to ta faza, w której nie tyle chodzi o przesuwanie zębów ale raczej o przygotowanie kości, zmianę szerokości szczęki, zmianę wysokości zgryzu, przesunięcie żuchwy do przodu i wiele innych zmian będących podstawą do późniejszego ustawienia zębów. Dlatego nazywamy ją fazą ortopedyczną.
W leczeniu wykorzystywane są głównie aparaty czynnościowe ruchome bądź osadzane na stałe na pewien okres (nie są to zamki i druty).
Stosuję przeróżne aparaty czynnościowe o dziwnie brzmiących nazwach na przykład Twin Block, Hyrax, Rick-A-Nator, Expander NiTi, Clark Sagittal, Schwartz, Pendulum. Są to oryginalne konstrukcje sprawdzone klinicznie i skuteczne.
Faza ta przygotowuje do założenia aparatu stałego i rzadko kiedy udaje się poprzestać jedynie na fazie ortopedycznej w celu całkowitej korekcji zgryzu. Zwykle zgryz trzeba „dopieścić” aparatem stałym aby było ładnie.
faza ortodontyczna
Polega na przesuwaniu zębów, odpowiednim ich ustawianiu, obracaniu, przechylaniu itd. Temu służą właśnie zamki i druty czyli fachowo mówiąc aparaty stałe. Zamki stosujemy u pacjentów, którzy mają wszystkie zęby stałe (chociaż nie jest to bezwzględny warunek i zdarza się, że są zakładane w tzw uzębieniu mieszanym).
W czasie leczenia co pewien czas wymienia się druty lub dokłada inne dodatkowe elementy jak sprężynki, gumki lub łańcuszki. W zasadzie jedyną powinnością pacjenta jest utrzymywanie idealnej higieny jamy ustnej.
Aparaty stałe są bardzo efektywne - pozwalają stosunkowo szybko uzyskać widoczny rezultat. Duża część pacjentów nie wymaga fazy ortopedycznej czyli po diagnozie możemy od razu przystąpić do zakładania zamków na zęby. Zamki są różne : tradycyjne metalowe z kolorowymi gumkami do wymiany; ceramiczne-kosmetyczne, bezligaturowe (też metalowe ale bez gumek).
faza retencyjna
Co to jest retencja? Retencja to utrzymywanie uzyskanych efektów po zdjęciu aparatu. Aparaty, które do ego służą nazywane są retainerami.
Aparat to właściwie nie jest dobre określenie. Są to zwykle płytki do wyjmowania (raczej zawsze w górnej szczęce), które tak naprawdę nic nie robią, niczego nie przesuwają.
Ich zadaniem jest utrzymanie przez pewien czas osiągniętego położenia zębów tak aby zęby się ustabilizowały i nie doszło do nawrotu wady po zdjęciu zamków.
W dolnej szczęce rutynowo stosowane są tzw retainery stałe czyli kawałki specjalnego plecionego drutu przyklejonego do wewnętrznych powierzchni dolnych przednich zębów i zalane materiałem kompozytowym (bardzo wygodne dla pacjenta bo praktycznie nie wyczuwalne). Bywają także przypadki gdy retainery stałe stosujemy w górnej szczęce.
Dr Sławomir Renk jest członkiem:
IAO – International Association for Orthodontics
AAFO – American Association for Functional Orthodontics
AACP – American Academy of Craniofacial Pain
do góry