« Oferta / Ortodoncja

Ortodoncja

Podstawowe informacje Więcej informacji Filozofia leczenia Udogodnienia w praktyce Kompleksowe leczenie ortodontyczne

Podstawowe informacje

Coraz więcej pacjentów chce mieć ładne i zadbane zęby dlatego coraz więcej osób zgłasza się do leczenia ortodontycznego.

 

Proste zęby stają się ważnym atrybutem w czasach gdy nasz dobry “image” nierzadko decyduje o naszym sukcesie osobistym lub zawodowym (np. znalezienie dobrej pracy).

 

Wada zgryzu to nie tylko kwestia estetyczna ale także zdrowotna. Wiąże się z nią wiele powikłań np. zaburzenia zgryzu, problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi i mięśniami, zaburzenia żucia, mowy, próchnica, choroby dziąseł i przyzębia itd.

 

Leczenie ortodontyczne nie ogranicza się tylko do dzieci. Z powodzeniem stosuje się je u dorosłych.

 

Noszenie aparatów przez dorosłych nadal jest w Polsce sprawą wstydliwą ale powoli i to zaczyna się zmieniać. Czegóż się tu wstydzić? - chyba nie tego, że się dba o siebie. A na kąśliwe uwagi otoczenia lepiej nie zwracać uwagi.


Ortodoncja to fascynująca dziedzina, którą od wielu lat zajmuję się w mojej praktyce. Daje mi ona wiele satysfakcji z prowadzonego leczenia a szczególnie budujące są opinie pacjentów po zakończeniu przygody z aparatami (do obejrzenia na podstronie Referencje).

do góry

Więcej informacji

 

Poniżej przedstawimy Państwu informacje, jakie mogą okazać się przydatne przy podejmowaniu decyzji o kompleksowym leczeniu ortodontycznym w Centrum RENK.

 

Jesteśmy do Państwa dyspozycji, skontaktujcie się z nami, a z przyjemnością udzielimy wyczerpujących informacji o przebiegu leczenia, jego zaletach i efektach, jakie możemy uzyskać.

do góry

FILOZOFIA LECZENIA

Filozofia leczenia, które prowadzę zakłada traktowanie zgryzu jako całości wraz z odniesieniem do stawu skroniowo-żuchwowego. Stąd często wprowadzam do terapii aparaty czynnościowe (nawet u dorosłych), które mogą eliminować zaburzenia pracy tego stawu niejako przy okazji regulacji wady zgryzu. Zdarza się, że to właśnie problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym są powodem zgłoszenia się pacjenta i wtedy nieodzowne staje się stosowanie metod ortodontycznych nawet z docelowym noszeniem aparatów stałych.


Kolejnym założeniem mojej filozofii jest ograniczenie usuwania zębów z powodu braku miejsca. Owszem takie sytuacje też się zdarzają ale są dość rzadkie. Stosując leczenie dwuetapowe z aparatami czynnościowymi lub specjalny rodzaj zamków mogę często odtworzyć brakujące miejsce bez uciekania się do nieodwracalnej metody jaką jest usunięcie zęba.

do góry

UDOGODNIENIA W PRAKTYCE

W praktyce stosuję wiele udogodnień współczesnej ortodoncji min.:


zamki kosmetyczne – idealne dla osób chcących zachować dyskrecję w kontaktach z innymi

 

zamki bezligaturowe – najnowsze osiągnięcie w konstrukcji zamków ortodontycznych. Niski poziom działających sił na zęby daje lepszą odpowiedź biologiczna i paradoksalnie szybsze przesuwanie zębów. Czas leczenia skraca się średnio o 6mc a dolegliwości w pierwszej fazie noszenia aparatu są znacznie mniejsze.

 

miniimplanty ortodontyczne – małe śrubki tytanowe umieszczane na czas leczenia między zębami stanowią punkt zaczepienia (kotwicę) dla wyciągów przesuwających zęby w wybranym kierunku. Stosowanie tych implantów pozwala na precyzyjną kontrolę przesuwania zębów i zapewnia lepsze wyniki leczenia.

aparaty czynnościowe nie wymagające współpracy pacjenta. Tradycyjne aparaty ruchome mają te wadę, że działają jedynie wtedy gdy pacjent je nosi. Gdy pacjent ich nie nosi lub udaje tylko, że nosi wtedy nie ma postępu leczenia. Nowoczesne aparaty są znacznie mniejsze, wygodniejsze a co najważniejsze mocuje się je na stałe i ich działanie nie wymaga aktywacji. Po prostu działają i już bez względu na stopień współpracy pacjenta. Mogą one zarówno rozszerzać szczęki, wydłużać je a także przesuwać względem siebie.

 

Orthocaps TwinAligner - system bezbarwnych nakładek do prostowania zębów. Rewolucyjna metoda leczenia estetycznych wad zgryzu bez noszenia aparatu stałego na zębach.

Aby otrzymać więcej informacji prosimy kliknąć tutaj.

do góry

KOMPLEKSOWE LECZENIE ORTODONTYCZNE


Kompleksowe leczenie ortodontyczne składa się z kilku faz:
faza diagnostyczna
faza ortopedyczna
faza ortodontyczna
faza retencyjna

 


faza diagnostyczna

Aby wiedzieć co leczyć i jak musimy wiedzieć na czym polega dokładnie wada, z którą zgłasza się pacjent. Tego nie można zrobić na podstawie pobieżnych oględzin dlatego nigdy na pierwszej wizycie konsultacyjnej nie wydaję kategorycznych sądów i opinii. Dobra diagnostyka to odpowiednio skonstruowana karta badań, samo badanie, wyciski i analiza modeli, fotografie wewnątrzustne i rysów twarzy oraz analiza zdjęć rtg.

Szczególnie ważna jest tzw. analiza cefalometryczna, która polega na obliczaniu wielu wartości (np. kątowych) na podstawie zdjęcia rtg.

Wszystkie te informacje są zbierane na osobnej wizycie diagnostycznej. Całość informacji pozwala na postawienie właściwej diagnozy oraz ustalenie planu leczenia (zwykle kilku alternatyw), który jest następnie omawiany z pacjentem lub rodzicami na kolejnej wizycie konsultacyjnej (łącznie z kosztorysem). Po ustaleniu planu leczenia pacjent wyraża zgodę na leczenie na piśmie i podpisuje Porozumienie Finansowe określające wszelkie warunki finansowe leczenia.
Zawsze każdy pacjent jest traktowany wg. tego schematu postępowania. Jest to standard, który doskonale sprawdza się w praktyce od wielu lat i pozwala mi na staranne zaplanowanie leczenia.

 


faza ortopedyczna

 

Jest to ta faza, w której nie tyle chodzi o przesuwanie zębów ale raczej o przygotowanie kości, zmianę szerokości szczęki, zmianę wysokości zgryzu, przesunięcie żuchwy do przodu i wiele innych zmian będących podstawą do późniejszego ustawienia zębów. Dlatego nazywamy ją fazą ortopedyczną.

W leczeniu wykorzystywane są głównie aparaty czynnościowe ruchome bądź osadzane na stałe na pewien okres (nie są to zamki i druty).
Stosuję przeróżne aparaty czynnościowe o dziwnie brzmiących nazwach na przykład Twin Block, Hyrax, Rick-A-Nator, Expander NiTi, Clark Sagittal, Schwartz, Pendulum. Są to oryginalne konstrukcje sprawdzone klinicznie i skuteczne.
Faza ta przygotowuje do założenia aparatu stałego i rzadko kiedy udaje się poprzestać jedynie na fazie ortopedycznej w celu całkowitej korekcji zgryzu. Zwykle zgryz trzeba „dopieścić” aparatem stałym aby było ładnie.

 


faza ortodontyczna

Polega na przesuwaniu zębów, odpowiednim ich ustawianiu, obracaniu, przechylaniu itd. Temu służą właśnie zamki i druty czyli fachowo mówiąc aparaty stałe. Zamki stosujemy u pacjentów, którzy mają wszystkie zęby stałe (chociaż nie jest to bezwzględny warunek i zdarza się, że są zakładane w tzw uzębieniu mieszanym).

W czasie leczenia co pewien czas wymienia się druty lub dokłada inne dodatkowe elementy jak sprężynki, gumki lub łańcuszki. W zasadzie jedyną powinnością pacjenta jest utrzymywanie idealnej higieny jamy ustnej.

Aparaty stałe są bardzo efektywne - pozwalają stosunkowo szybko uzyskać widoczny rezultat. Duża część pacjentów nie wymaga fazy ortopedycznej czyli po diagnozie możemy od razu przystąpić do zakładania zamków na zęby. Zamki są różne : tradycyjne metalowe z kolorowymi gumkami do wymiany; ceramiczne-kosmetyczne, bezligaturowe (też metalowe ale bez gumek).

 


faza retencyjna

Co to jest retencja? Retencja to utrzymywanie uzyskanych efektów po zdjęciu aparatu. Aparaty, które do ego służą nazywane są retainerami.

Aparat to właściwie nie jest dobre określenie. Są to zwykle płytki do wyjmowania (raczej zawsze w górnej szczęce), które tak naprawdę nic nie robią, niczego nie przesuwają.

Ich zadaniem jest utrzymanie przez pewien czas osiągniętego położenia zębów tak aby zęby się ustabilizowały i nie doszło do nawrotu wady po zdjęciu zamków.
W dolnej szczęce rutynowo stosowane są tzw retainery stałe czyli kawałki specjalnego plecionego drutu przyklejonego do wewnętrznych powierzchni dolnych przednich zębów i zalane materiałem kompozytowym (bardzo wygodne dla pacjenta bo praktycznie nie wyczuwalne). Bywają także przypadki gdy retainery stałe stosujemy w górnej szczęce.

 


Dr Sławomir Renk jest członkiem:
IAO – International Association for Orthodontics
AAFO – American Association for Functional Orthodontics
AACP – American Academy of Craniofacial Pain

do góry




Aktualności

07.01.2012
Orthocaps TwinAligner
Od nowego roku wprowadziliśmy do naszej regularnej oferty rewolucyjny system niemieckiej firmy Orthocaps do korygowania estetycznych wad zgryzu przy pomocy bezbarwnych nakładek nie wymagających stosowania aparatu stałego. rozwiń


23.02.2011
Wywiad z zespołem w czasopiśmie "Asysta dentystyczna"

Od niedawna w Polsce pojawiło się czasopismo branżowe skierowane do asystentek, higienistek i recepcjonistek pracujących w gabinetach stomatologicznych – „Asysta dentystyczna”.

rozwiń


21.02.2011
Endodontyczny "Oscar" dla dr Łukasza Kwolka

Nasz doktor Łukasz Kwolek ukończył cykl szkoleniowy pod patronatem Polskiego Towarzystwa Endodontycznego (PTE) zakończony pomyślnie zdanym egzaminem.

rozwiń


20.01.2011
Nowość - Tomograf stomatologiczny Sirona Galileos 3D

Zapraszamy do skorzystania z nowej możliwości - wykonania zdjęcia tomograficznego 3D na super nowoczesnym sprzęcie Sirona Galileos.

rozwiń


pozostałe aktualności


Kontakt

Centrum Stomatologii,
Ortodoncji i Implantologii

42-600 Tarnowskie Góry

ul. Legionów 37/3

Mapka
zobacz tez na google.maps.com

tel./fax: 032 285 64 64

kontakt@stomatologiarenk.pl

www.stomatologiarenk.pl

Godziny otwarcia

poniedziałek: 09:00-20:00

wtorek: 09:00-20:00 
środa: 09:00-20:00

czwartek: 09:00-20:00

piątek: 09:00-18:00

Rejestracja

telefoniczna:

tel.: 032 285 64 64

formularz e-mail:

kliknij tutaj