Endodoncja to specjalność stomatologiczna zajmująca się leczeniem kanałowym (przewodowym).
Ilość wykonywanych zabiegów endodotycznych systematycznie wzrasta. Dzieje się tak dlatego , że coraz mniej pacjentów godzi się na usunięcie zęba. A prawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe pozwala na zachowanie zęba w ustach. Taki ząb może doskonale funkcjonować wiele, wiele lat.
Upraszczając sprawę można wyodrębnić dwa rodzaje wskazań do leczenia kanałowego:
ból zęba – ból wskazujący na zapalenie miazgi (tzw „nerwu” wewnątrz zęba). Zębów które bolą nie powinno się z tego powodu usuwać. Po usunięciu najczęściej powstaje problem gdyż trzeba utracony ząb jakoś uzupełnić. A wystarczy przeleczyć kanałowo i wszelkie dolegliwości ustąpią (i to najczęściej w tym samym dniu) a ząb pozostaje nadal.
martwe zęby – takie, które nie bolą (a kiedyś bolały lub czasami się tylko odzywają). Miazga wewnątrz zęba obumiera z różnych powodów. np. była „zatruta” bo kiedyś ząb bolał (dziś takie metody już nie są stosowana a przynajmniej nie powinny), lub obumarł wskutek urazu, zapalenia miazgi, po oszlifowaniu zęba pod koronę itd. Osobną grupą są zęby, na których były podejmowane próby leczenia kanałowego lecz nieudane np. nie wypełnione do końca kanały, pominięte kanały dodatkowe itp. Z tymi zębami mamy najwięcej kłopotu przy ponownym leczeniu. Martwe zęby są potencjalnym ogniskiem infekcji mogącym wysiewać drobnoustroje na cały organizm lub tez prowokować do powstawania zmian chorobowych w kości w okolicach wierzchołków korzeni a nawet torbieli.
Endodoncja jest trudną dziedziną wymagającą cierpliwości i precyzji. Konieczne jest posiadanie specjalistycznego instrumentarium po to aby móc sobie poradzić z różnymi trudnymi przypadkami. Chyba, żadna inna dziedzina stomatologii nie wymaga aż tylu dość kosztownych, technicznych „zabawek” jak np. endometru (elektronicznego miernika długości kanału), mikrosilnika z kontrolą momentu obrotowego, końcówek ultradźwiękowych, systemów do uplastyczniania i wypełniania kanałów materiałami termoplastycznymi itd.
Opracowanie kanałów wymaga przede wszystkim zastosowania narzędzi kanałowych (pilników). Współczesne narzędzia kanałowe są wykonywane ze stopu niklowo- tytanowego. Dzięki temu są one giętkie i łatwo dopasowują się do krzywizny kanału. Takie narzędzia są drogie ale pozwalają nam leczyć lepiej, skuteczniej i szybciej.
W naszym Centrum jako rutynową procedurę wprowadziliśmy leczenie kanałowe z zastosowaniem mikroskopu operacyjnego. Kilkunastokrotne powiększenie takiego małego obszaru jakim jest kanał zęba daje niespotykane możliwości dokładnego zlokalizowania kanałów, usunięcia przeszkód anatomicznych w jego udrożnieniu, oczyszczeniu i wypełnieniu. Kanały w zębach mają bardzo złożony przebieg i ich odnalezienie wcale nie jest takie łatwe.
Wszystkie najlepsze praktyki endodontyczne na świecie pracują z mikroskopem i już teraz nikt sobie nie wyobraża leczenia kanałowego na wysokim poziomie bez tego urządzenia. Bywają, wcale nie tak rzadko, trudne przypadki endodontyczne, których nie sposób rozwiązać bez powiększenia. Cóż. Aby zrobić trzeba widzieć.
Stąd też w ostatnich latach powstał termin endodoncji mikroskopowej.
Wszystkie osiągnięcia techniczne w endodoncji służą jednemu. Aby móc szybko i skutecznie wyleczyć każdego zęba, który tego wymaga.
Leczenie kanałowe jednowizytowe staje się powoli standardem w dobrych praktykach endodontycznych. Także w naszym Centrum staramy się zawsze przeprowadzić leczenie kanałowe na jednej wizycie.
Praktyki kilkukrotnego (lub nawet kilkunastokrotnego) „wymieniania sączków” w kanale powinny przejść do lamusa.
Samo leczenie kanałowe jest bezbolesne i komfortowe dla pacjenta, na którego ząb nakładamy koferdam czyli gumową osłonę izolująca leczonego zęba od reszty otoczenia.
Własny cyfrowy aparat rentgenowski pozwala nam kontrolować proces leczenia i wypełniania kanału od razu przy fotelu przy około 10-krotnie mniejszej dawce promieniowania niż przy tradycyjnym zdjęciu na kliszy.
Co zrobić z zębem po leczeniu kanałowym ?
Leczenie kanałowe zostało zakończone, kanały są pięknie wypełnione, ząb nie boi - i co dalej.
Aby leczenie kanałowe nie było sztuką dla sztuki należy odbudować koronę zęba. Trzeba zrobić to tak aby ząb dalej spełniał swoje funkcje i służył prze wiele lat.
Wszelkie prowizoryczne rozwiązania nie na wiele się zdają. Zęby po kanałówce są kruche i słabe - łatwo mogą się złamać jeśli nie zostaną wzmocnione wkładem i koroną. Wszelkie prowizorki i gigantyczne plomby w zniszczonych zębach mogą się skończyć tragicznie - ząb pęknie na dwie części i nic go już nie uratuje. Cały wysiłek i pieniądze poświęcone na uratowanie zęba pójdą na marne.
Badania jasno wykazały, że złamaniu korony zęba po leczeniu endodontycznym ulega ok:
- 5% zębów odbudowanych koroną
- 50 % zębów nie odbudowanych koroną
(za “Pathways of the Pulp”- S.Cohen, R.C.Burns, wyd 8, 2001)
Wniosek jest zatem prosty.
Zęby po leczeniu kanałowym powinny być odbudowane (najczęściej za pomocą wkładu – rodzaju pręcika wzmacniającego wykonanego z włókna szklanego lub stopu złota). Całe leczenie powinno zostać zakończone wykonaniem korony protetycznej.
do góry