« Oferta / Implanty

Implanty

Podstawowe informacje

Pierwsze implanty zastosowano u ludzi ponad 30 lat temu. Od tego czasu implantologia przeszła ogromna ewolucję i dziś daje nam nieprawdopodobne wręcz możliwości uzupełnienia utraconych zębów. Nie jest wiec już absolutnie dziedzina eksperymentalną za jaką nadal uważa ja wielu pacjentów lub (o zgrozo!) lekarzy nie stosujących tej metody w swoich praktykach. Często pokutujący mit o rzekomym „nie przyjmowaniu” się implantów budzi wątpliwości u potencjalnych pacjentów.

 

Fakty jednak są inne: odsetek powodzeń we wszczepianiu implantów to ok. 96%!. To naprawdę bardzo dużo jak na procedurę medyczną. Oznacza to, że na każde 100 wszczepionych implantów, 96 zostaje zintegrowanych (czyli się „przyjmuje”). Mało tego. W razie niepowodzenia można po wygojeniu w to samo miejsce wprowadzić ponownie implant. Z tych powtórnie wprowadzonych większość ulega integracji.

 

Na świecie istnieje kilkaset systemów implantologicznych. Implantologia rozwija się w niesamowitym tempie , także w naszym kraju gdzie dostępnych jest kilkanaście systemów.

 

System implantologiczny to nie tylko sama śrubka wszczepiana w kość. Do tego dochodzi odpowiednie instrumentarium chirurgiczne, wiertła, klucze, uchwyty, gwintownice, wskaźniki i szereg pomniejszych elementów nie wspominając już o mnogości drobnych komponentów, które muszą zostać przykręcone do umieszczonego w kości implantu aby można było wykonać na nim np. koronę.

 

Te wszystkie części i narzędzia składają się na system implantologiczny i raczej nie są wymienne pomiędzy systemami.

 

A cóż to takiego ten implant ?

 

Większość pacjentów wie i kojarzy na czym polega ta metoda. Implant to odpowiednio wyfrezowana śruba wykonana z czystego tytanu, która jest namiastką utraconego korzenia zęba. Dopiero na tym „sztucznym” korzeniu montuje się dodatkowe elementy będące składową przyszłej korony lub protezy. Samo mocowanie tych elementów jest bardzo precyzyjne a wszystkie połączenia są perfekcyjnie dopasowane.

 

Tytan jest materiałem biozgodnym co oznacza, że nasz organizm potrafi zintegrować element wykonany z tego metalu i nie daje on żadnych reakcji uczuleniowych. Połączenie tytanowego implantu z kością jest bardzo silne i sztywne. Aby do niego doszło musi upłynąć trochę czasu. Zwyczajowo przyjmuje się, że czas potrzebny na integracje w górnej szczęce to 6mc a w dolnej 3-4 mc, po którym można wykonywać ostateczną koronę. Jednak ostatnio pojawiły się takie implanty i rozwiązania, które pozwalają na obciążenie wszczepionego implantu niemal natychmiast. Ba, dysponujemy takimi technikami, które w pewnych okolicznościach pozwalają w tym samym dniu usunąć zęba, wszczepić w jego miejsce implant i założyć koronę („ zęby w jeden dzień”).

 

Wskazania czyli kiedy stosujemy implanty:

 

Kilka typowych sytuacji:

- Zupełny brak zębów w dolnej szczęce. Proteza całkowita ruchoma w takiej sytuacji bywa dla pacjentów przekleństwem. Nie chce się trzymać, wypada przy jedzeniu, uciska itp. Wystarczy wszczepienie dwóch implantów z przodu w okolice brody a ta sama proteza będzie się miała na czym trzymać. Stanie się stabilna przy jedzeniu i mówieniu. Komfort życia zmienia się o 180 stopni. Od rozwiązania tej przytoczonej sytuacji implanty rozpoczęły tak naprawdę swoją światową karierę. Otóż pierwszym wskazaniem do stosowania wszczepów była pomoc zdesperowanym pacjentom, którzy nie mogli znieść swoich „bujających” dolnych protez.

 

- Rozwojowy brak górnych dwójek. Bywa i tak, że rodzimy się bez zawiązków górnych dwójek. Jak to rozwiązać ? Bez implantu pacjent jest skazany na oszlifowanie dwóch zdrowych, nierzadko pięknych zębów aby móc wykonać most dla uzupełnienia brakującej dwójki. A wystarczy jeden implant i korona a nikt nie pozna, że ten ktoś nie ma własnego zęba.

 

- Braki bocznych zębów dolnych. Dla wielu pacjentów dramat gdyż w tej sytuacji nie ma fizycznych możliwości wykonania mostu na stałe. Jedynym rozwiązaniem jest ruchoma proteza leżąca na dziąśle z tyłu (która z biegiem czasu osiada i trzeba ją wymieniać). Dla wielu taka perspektywa jest nie do przyjęcia i wolą nie uzupełniać tych braków w ogóle narażając się na kolejne kłopoty. Zbawieniem są właśnie implanty. Założenie ich z tyłu pozwala wykonać most i cieszyć się stałym uzębieniem zbliżonym maksymalnie swoją funkcją do tego co było przed utratą zębów.

 

- itd.

 

Implantem możemy uzupełnić praktycznie każdy brak zęba. Ograniczeniem jest ilość kości w miejscu gdzie chcemy go założyć. Jeśli kości jest niewystarczająca ilość należy przeprowadzić zabiegi regeneracji kości (procedura fachowo nazywa się augmentacją).

 

Do augmentacji stosuje się różnorodne techniki chirurgiczne oraz wytwory inżynierii tkankowej czyli tzw. biomateriały. Są to drobinki sztucznej kości oraz błony kolagenowe, które umieszczane w miejscu gdzie brak jest kości własnej są „przerabiane” przez nasz organizm w czasie zwykle kilku miesięcy w kość pacjenta. Ot sami tak potrafimy zresorbować taki biomateriał i w tym miejscu na jego bazie wyprodukować fragment kości. Fascynująca technika.

 

W naszym Centrum stosujemy różne systemy implantologiczne oraz procedury augmentacyjne z użyciem biomateriałów do odbudowy kości.

 

Dr Sławomir Renk jest członkiem:
PSI – Polskie Stowarzyszenie Implantologiczne
DGOI - Deutsche Gesellschaft für Orale Implantologie

ICOI - International Congress of Oral Implantologists

 

Oraz uczestnikiem licznych kursów i kongresów z dziedziny implantologii (do obejrzenia na podstronie Galeria - dział "dyplomy i certyfikaty")

fot. Implantologia - przed leczeniem
fot. Implantologia - po leczeniu
do góry




Aktualności

07.01.2012
Orthocaps TwinAligner
Od nowego roku wprowadziliśmy do naszej regularnej oferty rewolucyjny system niemieckiej firmy Orthocaps do korygowania estetycznych wad zgryzu przy pomocy bezbarwnych nakładek nie wymagających stosowania aparatu stałego. rozwiń


23.02.2011
Wywiad z zespołem w czasopiśmie "Asysta dentystyczna"

Od niedawna w Polsce pojawiło się czasopismo branżowe skierowane do asystentek, higienistek i recepcjonistek pracujących w gabinetach stomatologicznych – „Asysta dentystyczna”.

rozwiń


21.02.2011
Endodontyczny "Oscar" dla dr Łukasza Kwolka

Nasz doktor Łukasz Kwolek ukończył cykl szkoleniowy pod patronatem Polskiego Towarzystwa Endodontycznego (PTE) zakończony pomyślnie zdanym egzaminem.

rozwiń


20.01.2011
Nowość - Tomograf stomatologiczny Sirona Galileos 3D

Zapraszamy do skorzystania z nowej możliwości - wykonania zdjęcia tomograficznego 3D na super nowoczesnym sprzęcie Sirona Galileos.

rozwiń


pozostałe aktualności


Kontakt

Centrum Stomatologii,
Ortodoncji i Implantologii

42-600 Tarnowskie Góry

ul. Legionów 37/3

Mapka
zobacz tez na google.maps.com

tel./fax: 032 285 64 64

kontakt@stomatologiarenk.pl

www.stomatologiarenk.pl

Godziny otwarcia

poniedziałek: 09:00-20:00

wtorek: 09:00-20:00 
środa: 09:00-20:00

czwartek: 09:00-20:00

piątek: 09:00-18:00

Rejestracja

telefoniczna:

tel.: 032 285 64 64

formularz e-mail:

kliknij tutaj