« Rozwiąż swój problem / Problem 1 - boli...

Problem 1 - boli ząb


Większość z nas doświadczyła w swoim życiu bólu zęba. Jest to jeden z bardziej dotkliwych i nieprzyjemnych rodzajów bólu jaki może spotkać człowieka.

 

Silne bóle zębów związane z stanami ropnymi porównywane są czasami jedynie z bólami towarzyszącymi chorobie nowotworowej lub zawałowi serca.

 

Dlaczego tak mała struktura jak ząb potrafi przysporzyć tyle bólu?

 

Wewnętrzna tkanka zęba (miazga potocznie zwana nerwem) jest bardzo silnie unerwiona i zamknięta w nieściśliwej jamie zęba. Każdy stan zapalny miazgi prowadzi do powstania wysięku zapalnego, który nie mogąc znaleźć dostatecznego ujścia powoduje wzrost ciśnienia w jamie zęba. Wtedy właśnie dochodzi do ucisku na miliardy zakończeń nerwowych, które się tam znajdują i ząb boli.


Czy jesteśmy skazani na bóle zębów?

 

Oczywiście, że nie. 99% procent wypadków bólu zęba jest następstwem nieleczonej próchnicy. Od tego wszystko się zaczyna. Zatem wyeliminowanie próchnicy z naszego życiorysu załatwia problem.

 

Wyeliminowanie próchnicy wcale nie jest trudne. Jeśli będziesz postępował zgodnie z zasadami, które wymienimy NIGDY nie dowiesz się co to takiego ból zęba.

 

1. Myj zęby - brzmi jak truizm ale nie zapomnij o nim nigdy, naucz myć zęby swoje dzieci


2. Zwracaj uwagę na to co jesz i kiedy jesz - nie pomagaj próchnicowym bakteriom - nie dokarmiaj ich, nie karm swoich dzieci chipsami, batonami i colą


3. Chroń zęby przed próchnicą - lakuj i lakieruj swoje zęby, lakuj i lakieruj zęby swoich dzieci


4. Chodź do dentysty na regularne kontrole a nie od wielkiego dzwonu (tzn. od wielkiego bólu), małe ubytki łatwo wypełnić - to ci się opłaci, chyba że wolisz płacić za leczenie kanałowe i koronę protetyczną każdego zęba


5. Nigdy nie strasz swoich dzieci dentystą - bo będziesz miał problem i wydasz majątek na ich leczenie gdy dorosną

 

Co zrobić gdy ząb już boli?


Poniżej znajdują się trzy rozwiązania zaczerpnięte z życia. Podpowiemy, że tylko jedno z nich jest prawidłowe. Zgadnij które.

 

a) czekać aż ból przejdzie – opcja dla twardzieli wyznających zasadę „poboli i przestanie”, faktycznie zdarza się, że ząb przestanie boleć sam co wcale nie znaczy, że jest lepiej - zapalenie ostre przechodzi w przewlekłe, które w każdej chwili może się zaostrzyć ze zdwojoną siłą


b) opanować ból tabletkami - opcja dla lekomanów, ból zęba może ustać i przejść w ból brzucha wywołany przedawkowaniem środków przeciwbólowych, poza tym nic się nie zmieni - przyczyna nadal nie będzie zlikwidowana (następstwa - jak w opcji dla twardzieli)


c) zgłosić się do swojego stomatologa możliwie jak najszybciej – opcja dla rozsądnych, im szybciej to nastąpi tym większa szansa na zachowanie zęba przy życiu

 

Ząb który boli najczęściej trzeba leczyć kanałowo - zabieg ten pozwala na zachowanie zęba w jamie ustnej tak aby dalej mógł spełniać swoje funkcje. W niektórych sytuacjach wystarczy opracować ubytek i wypełnić go.

 

Na nurtujące Państwa pytania odpowiadamy również w dziale pytania/odpowiedzi - zapraszamy!

 

do góry
Aktualności

07.01.2012
Orthocaps TwinAligner
Od nowego roku wprowadziliśmy do naszej regularnej oferty rewolucyjny system niemieckiej firmy Orthocaps do korygowania estetycznych wad zgryzu przy pomocy bezbarwnych nakładek nie wymagających stosowania aparatu stałego. rozwiń


23.02.2011
Wywiad z zespołem w czasopiśmie "Asysta dentystyczna"

Od niedawna w Polsce pojawiło się czasopismo branżowe skierowane do asystentek, higienistek i recepcjonistek pracujących w gabinetach stomatologicznych – „Asysta dentystyczna”.

rozwiń


21.02.2011
Endodontyczny "Oscar" dla dr Łukasza Kwolka

Nasz doktor Łukasz Kwolek ukończył cykl szkoleniowy pod patronatem Polskiego Towarzystwa Endodontycznego (PTE) zakończony pomyślnie zdanym egzaminem.

rozwiń


20.01.2011
Nowość - Tomograf stomatologiczny Sirona Galileos 3D

Zapraszamy do skorzystania z nowej możliwości - wykonania zdjęcia tomograficznego 3D na super nowoczesnym sprzęcie Sirona Galileos.

rozwiń


pozostałe aktualności


Kontakt

Centrum Stomatologii,
Ortodoncji i Implantologii

42-600 Tarnowskie Góry

ul. Legionów 37/3

Mapka
zobacz tez na google.maps.com

tel./fax: 032 285 64 64

kontakt@stomatologiarenk.pl

www.stomatologiarenk.pl

Godziny otwarcia

poniedziałek: 09:00-20:00

wtorek: 09:00-20:00 
środa: 09:00-20:00

czwartek: 09:00-20:00

piątek: 09:00-18:00

Rejestracja

telefoniczna:

tel.: 032 285 64 64

formularz e-mail:

kliknij tutaj