Informacje dla lekarzy





Poniżej przedstawiamy garść informacji dla lekarzy chcących wykorzystać badanie 3D u swoich pacjentów.

 

Nasze Centrum wykonuje badania tomograficzne dla pacjentów z "zewnątrz" wyłącznie na podstawie skierowania od lekarza. Badania wykonywane są przez przeszkolony personel - techników elektroradiologii oraz lekarzy stomatologów.

 

Pobierz wzór skierowania do wydruku

 

Możliwości tomografu

 

Tomograf wykonuje badanie w rozdzielczości 0,3mm (wielkość voxela). Możliwe jest jednak przedstawienie dowolnie wybranego fragmentu obszaru objętości w wysokiej rozdzielczości (voxel 0.15mm) bez dodatkowego skanu.
 
Odczytane pliki są przedstawiane na ekranie jako zbiór obrazów:

 

- panorama (obraz panoramiczny jest rekonstruowany, pozbawiony zakłóceń typowych dla „normalnej” panoramy oraz dopasowany do indywidualnej wielkość kości i krzywizny łuku. Można ustalić dowolną grubość warstwy jaka będzie przedstawiono na obrazie panoramicznym)

 

- trójwymiarowy obraz kości twarzoczaszki (z możliwością dodania obrazu powłok skórnych)

 

- przekroje w każdej płaszczyźnie i w dowolnym punkcie

 

- obraz cefalometryczny boczny oraz PA/AP rekonstruowany, z możliwością regulacji nachylenia względem płaszczyzn (możliwość przesuwania się w warstwach obrazu ułatwia odnajdywanie jednoznacznych punktów cefalometrycznych)

 

Skierowania na badania

 

W celu ułatwienia komunikacji nasze Centrum w miarę możliwości dostarcza druki skierowań do okolicznych gabinetów stomatologicznych i lekarzy laryngologów. Gdyby jednak Państwo nie otrzymali takich druków prosimy o kontakt telefoniczny lub meilowy i wtedy niezwłocznie zostaną dostarczone. Oczywiście honorujemy skierowanie pisemne na innych drukach niż nasze z zastrzeżeniem zawarcia podstawowych informacji jakie tam winny się znaleźć.

 

Informacje niezbędne do prawidłowego wypełnienia skierowania:


1. imię, nazwisko pacjenta


2. data skierowania


3. wskazania – czyli jakich informacji ma dostarczyć badanie (np. badanie przeglądowe, badanie przed implantacją, ocena zatok szczękowych, ocena SSŻ, ocena położenia zatrzymanych zębów itp.) – te informacje będą pomocne dla technika elektroradiologii w doborze ustawienia pacjenta i parametrów ekspozycji.


4. pole obrazowania – do wyboru 15x15x15cm lub 13x15x15. Mniejsze pole obejmuje  żuchwę i szczęki do linii oczodołu jednak  u masywnych pacjentów dorosłych może być niewystarczające dla oceny zachyłka zębodołowego zatoki.


5. tryb:
5.1 VO1 – program wysokiej rozdzielczości (jeśli wymagana jest najwyższa rozdzielczość na przykład w celu terapii endodontycznych albo oceny struktur bardzo małych)
5.2 VO1 HC – program wysokiego kontrastu (efektywny w przypadku, kiedy musi nastąpić ocena struktur kości albo zębów a dokładna prezentacja tkanek miękkich nie ma podstawowego znaczenia; przydatny jeśli rozważany jest export plików DICOM do innych programów planowania implantologicznego np. Simplant, NobelGuide itd.).


6. ewentualne zaznaczenie opcji “export Dicom do innych programów” wtedy gdy lekarz kierujący rozważa taką możliwość. Informacja istotna ze względu na dobór odpowiednich parametrów ekspozycji.


7. ewentualne zaznaczenie opcji „projekcja cefalometryczna” – wtedy badanie wykonane zostanie w cefalostacie z zagryzionymi zębami pacjenta bez zagryzaka z przodu. Standartowo projekcje są wykonywane tak jak w pantomografii czyli z zagryzakiem między siekaczami.


8. ewentualne zaznaczenie opcji „osobny obraz cefalometryczny” – wtedy dodatkowo na załączonej płycie CD zostanie nagrany obraz cefalometryczny (w zal. od wyboru Boczny, AP, PA) rekonstruowany z 3D, który może zostać skalibrowany (wymiary małego okienka na obrazie to 4x4cm), wydrukowany lub eksportowany do programów automatycznych pomiarów cefalometrycznych. W razie wątpliwości co do lokalizacji punktów cefalometrycznych proszę obejrzeć badanie w Galaxis Viewer w zakładce Cephalo. Przesuwanie suwakiem w poszczególnych warstwach da bardzo dokładną lokalizację punktów. Dodatkowy koszt tej opcji to 50 zł. (za każdą projekcję).


9. podpis i pieczątka lekarska

 

Jeśli z jakiś powodów zechcecie Państwo uzyskać inne projekcje, które wcześniej nie były zaznaczone na skierowaniu, wystarczy kontakt z nami. Pacjent nie musi przychodzić na dodatkowy skan. Wszystkie informacje do wygenerowania np. cefalo PA są na naszym serwerze.

 

Pobierz wzór skierowania do wydruku

 

Odczyt badania

 

Program do odczytu badania Galaxis Viewer jest zawarty na płycie CD dostarczanej pacjentowi. Po włożeniu do napędu należy otworzyć zawartość dysku, odnaleźć aplikację Setup.exe w celu jego instalacji. Zaznaczamy zgodę z warunkami licencji oraz klikamy na przycisk instalacji ekspresowej. Po chwili program zostanie uruchomiony a następnie otwarte zostanie badanie danego pacjenta. Ponowne włożenie płyty CD nie będzie wymagało instalacji Viewera – program uruchomi się automatycznie.


Klika przydatnych wskazówek:


- w menu Diagnosis po prawej stronie aktywne będą tylko przyciski modyfikacji obrazu panoramicznego, pomiarów liniowych i kątowych


- modyfikacja obrazu panoramicznego przenosi w okno gdzie można bardzo łatwo dopasować kształt łuku pacjenta i jego wielkość tak aby uzyskany obraz panoramiczny był jak najlepszy. Tu także można ustalić grubość warstwy, z której informacje znajdą się na pantomogramie.


- wysoka rozdzielczość 0,15mm odnosi się do obrazu zawartego w przesuwnym okienku o wymiarach 4x4cm na polu obrazu panoramicznego


- aby utworzyć obraz cefalometryczny boczny lub PA/AP należy w menu Analysis wybrać odpowiednio Ceph lateral lub PA/AP. Wersja Viewer programu Galaxis nie umożliwia dokonywania pomiarów z poziomu obrazu cefalometrycznego, konwersji do 2D a także jego drukowania. Aby móc wykorzystać uzyskany obraz cefalometryczny należy zamówić go dodatkowo przez zaznaczenie na skierowaniu opcji "osobny obraz cefalometryczny". Wtedy na płycie znajdzie się plik jpg z projekcją cefalo.


- rzeczywiste wartości pomiarów liniowych i kątowych najpewniej uzyskiwane są w zakładce MPR Radiology


- w wersji Viewer niemożliwe jest zaznaczanie przebiegu nerwu zębodołowego dolnego, planowania implantów i zamawiania szablonów chirurgicznych. Po uzgodnieniu możliwe jest wykonanie takiego planowania w oparciu o bibliotekę 42 producentów implantów oraz zamówienia szablonów SiCat.

 

Więcej informacji na temat szablonów chirurgicznych dedykowanych dla aparatu Galileos znajduje się na stronie www.sicat.com.


Minimalne wymagania Komputera PC:


- Pentium IV 2,4GHz lub DualCore

- RAM 1 GB

- karta graficzna 128MB 24-bit 1024x768

- dysk twardy 500MB

- system Windows XP SP2 lub Vista





Aktualności

07.01.2012
Orthocaps TwinAligner
Od nowego roku wprowadziliśmy do naszej regularnej oferty rewolucyjny system niemieckiej firmy Orthocaps do korygowania estetycznych wad zgryzu przy pomocy bezbarwnych nakładek nie wymagających stosowania aparatu stałego. rozwiń


23.02.2011
Wywiad z zespołem w czasopiśmie "Asysta dentystyczna"

Od niedawna w Polsce pojawiło się czasopismo branżowe skierowane do asystentek, higienistek i recepcjonistek pracujących w gabinetach stomatologicznych – „Asysta dentystyczna”.

rozwiń


21.02.2011
Endodontyczny "Oscar" dla dr Łukasza Kwolka

Nasz doktor Łukasz Kwolek ukończył cykl szkoleniowy pod patronatem Polskiego Towarzystwa Endodontycznego (PTE) zakończony pomyślnie zdanym egzaminem.

rozwiń


20.01.2011
Nowość - Tomograf stomatologiczny Sirona Galileos 3D

Zapraszamy do skorzystania z nowej możliwości - wykonania zdjęcia tomograficznego 3D na super nowoczesnym sprzęcie Sirona Galileos.

rozwiń


pozostałe aktualności


Kontakt

Centrum Stomatologii,
Ortodoncji i Implantologii

42-600 Tarnowskie Góry

ul. Legionów 37/3

Mapka
zobacz tez na google.maps.com

tel./fax: 032 285 64 64

kontakt@stomatologiarenk.pl

www.stomatologiarenk.pl

Godziny otwarcia

poniedziałek: 09:00-20:00

wtorek: 09:00-20:00 
środa: 09:00-20:00

czwartek: 09:00-20:00

piątek: 09:00-18:00

Rejestracja

telefoniczna:

tel.: 032 285 64 64

formularz e-mail:

kliknij tutaj