« Pytania i odpowiedzi / Czy rtęć w plomba...

Czy rtęć w plombach amalgamatowych jest toksyczna?


Czy rtęć zawarta w plombach amalgamatowych jest toksyczna?


Jest to trudne zagadnienie. Pytanie to było przyczyną kilku tzw. „wojen amalgamatowych” toczonych pomiędzy przeciwnikami a obrońcami amalgamatu w stomatologii.

 

Sama rtęć (stanowiąca ok. 50% składu amalgamatu) jest wysoce toksyczna jednak przyjmuje się, że jej uwalnianie się do organizmu z założonej plomby jest na tyle znikome, że nie może wywołać żadnych ubocznych skutków. Teza ta wzbudza wiele kontrowersji ponieważ niektórzy badacze twierdzą, że jej wydzielanie może (w wyniku kumulacji rtęci w organizmie) działać szkodliwie po pewnym okresie czasu.

 

Na świecie założono miliony takich wypełnień. Nie udowodniono, że rtęć nie działa szkodliwie jak również nie udowodniono, że jest bezpieczna.

 

Osobiście nie zakładam takich wypełnień ponieważ uważam, że nie ma absolutnie takiej konieczności. Współczesne materiały kompozytowe światłoutwardzalne  swoimi właściwościami mechanicznym dorównują amalgamatom i są od nich o niebo ładniejsze. Nikt nie chce mieć ciemnych metalowych plomb lecz takie, które swym wyglądem przypominają naturalny ząb.

 

Zaletą amalgamatu jest to, że jest tani. Dlatego „Kasy Chorych” postanowiły, że będzie to podstawowy materiał do wyboru przy plombowaniu bocznych zębów. Jest to kolejny przykład sytuacji gdy urzędnik decyduje o sposobie leczenia i materiale jaki ma być użyty pozbawiając prawa do tej decyzji pacjenta. To tak jakby ktoś trzeci decydował o tym co wolno ci zjeść a co nie.

 

do góry
Aktualności

07.01.2012
Orthocaps TwinAligner
Od nowego roku wprowadziliśmy do naszej regularnej oferty rewolucyjny system niemieckiej firmy Orthocaps do korygowania estetycznych wad zgryzu przy pomocy bezbarwnych nakładek nie wymagających stosowania aparatu stałego. rozwiń


23.02.2011
Wywiad z zespołem w czasopiśmie "Asysta dentystyczna"

Od niedawna w Polsce pojawiło się czasopismo branżowe skierowane do asystentek, higienistek i recepcjonistek pracujących w gabinetach stomatologicznych – „Asysta dentystyczna”.

rozwiń


21.02.2011
Endodontyczny "Oscar" dla dr Łukasza Kwolka

Nasz doktor Łukasz Kwolek ukończył cykl szkoleniowy pod patronatem Polskiego Towarzystwa Endodontycznego (PTE) zakończony pomyślnie zdanym egzaminem.

rozwiń


20.01.2011
Nowość - Tomograf stomatologiczny Sirona Galileos 3D

Zapraszamy do skorzystania z nowej możliwości - wykonania zdjęcia tomograficznego 3D na super nowoczesnym sprzęcie Sirona Galileos.

rozwiń


pozostałe aktualności


Kontakt

Centrum Stomatologii,
Ortodoncji i Implantologii

42-600 Tarnowskie Góry

ul. Legionów 37/3

Mapka
zobacz tez na google.maps.com

tel./fax: 032 285 64 64

kontakt@stomatologiarenk.pl

www.stomatologiarenk.pl

Godziny otwarcia

poniedziałek: 09:00-20:00

wtorek: 09:00-20:00 
środa: 09:00-20:00

czwartek: 09:00-20:00

piątek: 09:00-18:00

Rejestracja

telefoniczna:

tel.: 032 285 64 64

formularz e-mail:

kliknij tutaj