« Rozwiąż swój problem / Problem 10 - bra...

Problem 10 - brak zęba z przodu


Chyba, żaden z nas nie wyobraża sobie siebie z brakującym zębem z przodu. Szczególnie z przodu, w rejonie, które wielokrotnie pokazujemy innym rozmawiając lub śmiejąc się.


Jednak są ludzie, którzy zetknęli się osobiście z tym problemem. Dawniej gdy stomatologia w Polsce nie dysponowała wieloma możliwościami „uratowania” zęba często zdarzały się przypadki usuwania bolących zębów z przodu. Innym powodem braku zębów mogą być urazy, stłuczenia, złamania i wybicia. Szczególnie narażone są na takie wypadki dzieci, zwłaszcza szalejące na rolkach, rowerach i boiskach do kosza.


Tutaj apel do rodziców:
Jeśli wasze dziecko uprawia sport lub jest po prostu aktywne ruchowo zafundujcie mu ochraniacz na zęby. U dzieciaków na zachodzie Europy jest to szalenie modne a przy tym pożyteczne i skuteczne rozwiązanie. Wszak podobnych konstrukcji używają bokserzy i hokeiści na całym świecie.


Trzecim powodem utraty zębów z przodu są choroby przyzębia (tzw. parodontoza), o których możecie się więcej dowiedzieć z poprzednich rozdziałów.

 

Jak poradzić sobie z sytuacją braku zęba?


Pacjenci proszą o tzw. „wstawienie” zęba. Co to takiego?

 

- Pojedyncze barki zębów można uzupełnić protezami. Szczególnie jest to wskazana metoda gdy  brakuje również zębów z boku. Nie polecamy tutaj protez akrylowych (tych „z drutami”) ale protezy szkieletowe, które mają wiele zalet i bardzo dobrze spełniają swoje funkcje przez wiele lat. Tym nie mniej uzupełnianie braku jednego zęba z przodu przy pomocy protezy to taki „średni” pomysł – raczej tego nie praktykujemy. Są inne znacznie lepsze.


- Znacznie bardziej komfortowym i lubianym przez pacjentów rozwiązaniem są protezy stałe czyli mosty. Są to konstrukcje osadzane na stałe, których nie trzeba wyjmować. Mosty robimy wszędzie tam gdzie warunki na to pozwalają. Mosty wykonujemy z porcelany, która daje doskonały efekt kosmetyczny naśladując barwą i kształtem własny ząb pacjenta.


- Wreszcie metoda najnowocześniejsza - implanty czyli wszczepy zębowe. Jest to sprawdzony sposób polegający na umieszczeniu w kości („wkręceniu”) tytanowej śruby, która po wrośnięciu w kość stanowić będzie sztuczny korzeń dla zęba. Gorąco polecam tę metodę w przypadkach braku tylko jednego zęba np. wskutek wybicia zęba u młodej osoby. Wykonanie mostu wiąże się z oszlifowaniem dwóch sąsiednich zdrowych zębów. Myślimy, że jest to za duże poświęcenie i warto zdecydować się wtedy na implant, przy którym sąsiednie zęby pozostaną nienaruszone.

 

Na nurtujące Państwa pytania odpowiadamy również w dziale pytania/odpowiedzi - zapraszamy!

 

do góry
Aktualności

07.01.2012
Orthocaps TwinAligner
Od nowego roku wprowadziliśmy do naszej regularnej oferty rewolucyjny system niemieckiej firmy Orthocaps do korygowania estetycznych wad zgryzu przy pomocy bezbarwnych nakładek nie wymagających stosowania aparatu stałego. rozwiń


23.02.2011
Wywiad z zespołem w czasopiśmie "Asysta dentystyczna"

Od niedawna w Polsce pojawiło się czasopismo branżowe skierowane do asystentek, higienistek i recepcjonistek pracujących w gabinetach stomatologicznych – „Asysta dentystyczna”.

rozwiń


21.02.2011
Endodontyczny "Oscar" dla dr Łukasza Kwolka

Nasz doktor Łukasz Kwolek ukończył cykl szkoleniowy pod patronatem Polskiego Towarzystwa Endodontycznego (PTE) zakończony pomyślnie zdanym egzaminem.

rozwiń


20.01.2011
Nowość - Tomograf stomatologiczny Sirona Galileos 3D

Zapraszamy do skorzystania z nowej możliwości - wykonania zdjęcia tomograficznego 3D na super nowoczesnym sprzęcie Sirona Galileos.

rozwiń


pozostałe aktualności


Kontakt

Centrum Stomatologii,
Ortodoncji i Implantologii

42-600 Tarnowskie Góry

ul. Legionów 37/3

Mapka
zobacz tez na google.maps.com

tel./fax: 032 285 64 64

kontakt@stomatologiarenk.pl

www.stomatologiarenk.pl

Godziny otwarcia

poniedziałek: 09:00-20:00

wtorek: 09:00-20:00 
środa: 09:00-20:00

czwartek: 09:00-20:00

piątek: 09:00-18:00

Rejestracja

telefoniczna:

tel.: 032 285 64 64

formularz e-mail:

kliknij tutaj