« Rozwiąż swój problem / Problem 9 - szpa...

Problem 9 - szpara między jedynkami


Wielu ludzi, nawet sławnych aktorów (np. Janusz Gajos) ma szparę między jedynkami. Być może nie zwróciliście na to uwagę. My jako stomatolodzy mamy pewne zboczenie zawodowe, które polega na tym, że wpierw patrzymy na zęby człowieka a potem na resztę. Dlatego spostrzegamy takie niuanse.


No właśnie, czy to są tylko niuanse czy już może problemy?


Jak niejednokrotnie wspomnieliśmy przy omawianiu poszczególnych problemów stomatologicznych, o tym  czy coś jest dla kogoś problemem czy nie decyduje on sam. Dlatego są pacjenci, którzy zgłaszają się z problemem szpary między jedynkami po to aby coś z tym zrobić.

 

DZIECI

Szpara między górnymi jedynkami (tzw. diastema) jest małą wadą zgryzu – zaburzeniem położenia zębów względem siebie. U dzieci w czasie wyrzynania się górnych jedynek często taką szparę obserwujemy. W miarę wyrzynania się kolejnych zębów (dwójek, trójek itd.) może ona zniknąć. Ale nie musi.


Jeśli u dziecka wystąpi nieprawidłowa budowa wędzidełka wargi to szpara może nie zniknąć ale co więcej te nieprawidłowe wędzidełko może powodować, że będzie coraz większa.


Co to jest takiego owe wędzidełko?


Jest to fałd błony śluzowej biegnący od górnej części wargi do dziąsła pomiędzy jedynkami. Każdy może sobie je zobaczyć w lustrze. Wystarczy chwycić swoją górną wargę w palce i pociągnąć do góry wywijając ją na zewnątrz. Gdy fałd błony śluzowej jest zbyt mocny lub sięga dokładnie pomiędzy zęby wtedy ruchy wargi napinają go co przyczynia się do wytworzenia diastemy.


Jeśli dziecko ma taki problem, pierwszą rzeczą jaką należy zrobić to zgłosić się do stomatologa. Wtedy rozstrzygamy jaka jest przyczyna szpary i jak jej zaradzić. Gdy przyczyną jest mocne wędzidełko należy je podciąć. Jest to prosty zabieg.


W drugim etapie możemy założyć dziecku aparat ortodontyczny, który bardzo szybko spowoduje zamknięcie się szpary i równe ustawienie zębów.

 

DOROŚLI
Jeśli jest taka potrzeba można wykonać podcięcie wędzidełka. Także możemy zbliżyć zęby do siebie przy pomocy aparatu. Częściej jednak u dorosłych sięgamy po inne metody:


odbudowa szpary materiałem kompozytowym (takim samym jak przy wykonywaniu plomb), materiał o odpowiednim kolorze przykleja się do jednego i drugiego zęba tak, żeby powstało złudzenie , że szpary nie ma.
 

założenie licówek czyli cienkich łusek porcelanowych, którymi możemy korygować nie tylko szparę ale także ogólnie kształt i kolor zęba.

 

Na nurtujące Państwa pytania odpowiadamy również w dziale pytania/odpowiedzi - zapraszamy!

 

do góry
Aktualności

07.01.2012
Orthocaps TwinAligner
Od nowego roku wprowadziliśmy do naszej regularnej oferty rewolucyjny system niemieckiej firmy Orthocaps do korygowania estetycznych wad zgryzu przy pomocy bezbarwnych nakładek nie wymagających stosowania aparatu stałego. rozwiń


23.02.2011
Wywiad z zespołem w czasopiśmie "Asysta dentystyczna"

Od niedawna w Polsce pojawiło się czasopismo branżowe skierowane do asystentek, higienistek i recepcjonistek pracujących w gabinetach stomatologicznych – „Asysta dentystyczna”.

rozwiń


21.02.2011
Endodontyczny "Oscar" dla dr Łukasza Kwolka

Nasz doktor Łukasz Kwolek ukończył cykl szkoleniowy pod patronatem Polskiego Towarzystwa Endodontycznego (PTE) zakończony pomyślnie zdanym egzaminem.

rozwiń


20.01.2011
Nowość - Tomograf stomatologiczny Sirona Galileos 3D

Zapraszamy do skorzystania z nowej możliwości - wykonania zdjęcia tomograficznego 3D na super nowoczesnym sprzęcie Sirona Galileos.

rozwiń


pozostałe aktualności


Kontakt

Centrum Stomatologii,
Ortodoncji i Implantologii

42-600 Tarnowskie Góry

ul. Legionów 37/3

Mapka
zobacz tez na google.maps.com

tel./fax: 032 285 64 64

kontakt@stomatologiarenk.pl

www.stomatologiarenk.pl

Godziny otwarcia

poniedziałek: 09:00-20:00

wtorek: 09:00-20:00 
środa: 09:00-20:00

czwartek: 09:00-20:00

piątek: 09:00-18:00

Rejestracja

telefoniczna:

tel.: 032 285 64 64

formularz e-mail:

kliknij tutaj