« Rozwiąż swój problem / Problem 8 - krzy...

Problem 8 - krzywy zgryz


Co to znaczy krzywy zgryz?


Sami się nad tym zastanawiamy jak właściwie zdefiniować to pojęcie. Z punktu widzenia ortodoncji chodzi tu o wadę zgryzu czyli nieprawidłowe położenie zębów wobec siebie i wobec trzech podstawowych płaszczyzn (tzn poziomej, pionowej i strzałkowej). Pacjenci często mówią, że mają krzywy zgryz mając na myśli nie tyle wadę zgryzu co niedoskonałość budowy, estetyki swoich zębów lub nawet określają tym terminem źle dopasowane protezy czy mosty.

 

Jeśli chcesz się dowiedzieć wielu ciekawych informacji na temat ortodoncji to zajrzyj do odpowiedniego działu.

 

Czy krzywy zgryz jest problemem?


I tak i nie. Wszystko zależy od naszego nastawienia i oczekiwań wobec siebie. Życie mówi nam, że coś co jest problemem dla jednych nie musi być problemem dla drugich. Dowodów na tą tezę można by znaleźć tysiące. Podobnie jest z ortodoncją. Krzywy zgryz czyli nieprawidłowe ustawienie zębów rodzi kilka problemów:


funkcjonalne - chodzi o to, że duża wada zgryzu zaburza czynność żucia, mowy i oddychania. Wady wymowy często mają podłoże wad zgryzu. Podobnie z oddychaniem - nieprawidłowe oddychanie (przez usta) prowadzi do wady zgryzu a ta z kolei nieleczona pogłębia problem oddychania – mamy tu klasyczne błędne koło które należy przerwać. Każdy z nas wie jak wygląda typ dziecka oddychającego przez usta – jest to bardzo poważna sprawa która będzie rzutować na cały jego rozwój fizyczny i psychiczny oraz na stan zdrowia. Takie dzieci są słabsze, podatne na infekcje a czasem niedorozwinięte. Nie można tego bagatelizować. Kolejny problem to żucie pokarmów. Wyobraźmy sobie dziecko z wadą o typie zgryzu otwartego (zęby nie stykają się ze sobą z przodu). Dla nas odgryzanie pokarmów jest proste – do tego służą nam przednie zęby. Dla niego jest to niewykonalne. Żeby coś ugryźć musi przemieścić szczękę do nienaturalnej pozycji i posłużyć się bocznymi zębami. Jego stawy i mięśnie są obciążone ponad miarę – w końcu musi dojść do zaburzeń w ich pracy. Dziecko cierpi wtedy chociaż nawet nie zdaje sobie z tego sprawy.


Nasze zęby stykają się ze sobą 2000 razy na dobę. Jeśli robią to w sposób nieprawidłowy a dolna szczęka ustawia się inaczej niż powinna może dojść do trwałych uszkodzeń stawu skroniowo-żuchwowego a w następstwie tego silnych bólów głowy.


higieniczne - źle ustawione zęby np. stłoczone i przechylone dolne siekacze są bardzo trudne do oczyszczenia. W tych miejscach gromadzi się osad, kamień, dochodzi do powstania chorób przyzębia, rozchwiania zębów i próchnicy. Jeśli dotyczy to młodych ludzi i dzieci powstaje duży problem.


estetyczne - problem estetyki jest w poczuciu pacjentów najważniejszy. Większość pacjentów zgłasza się do leczenia ortodontycznego ponieważ chce lepiej wyglądać a przez to lepiej się czuć. Każdy z nas ma silną potrzebę akceptacji przez otoczenie. Dlatego o siebie dbamy i staramy się wypaść i wyglądać jak najlepiej we własnym środowisku. Wada zgryzu może obniżyć naszą atrakcyjność a jej wyleczenie wpłynąć szalenie  dodatnio na nasze ego. Mówiąc krócej jeśli uda nam się zmienić w sobie coś czego nie akceptujemy będziemy szczęśliwsi. Nie są to bynajmniej puste, głupie slogany jakimi karmią nas na co dzień różni specjaliści od marketingu i reklamy.


Trudno ocenić obiektywnie , który z problemów związanych z krzywym zgryzem jest najważniejszy i decydujący. Dla zdrowia na pewno funkcjonalne ale dla urody estetyczne.


Metody leczenia ortodontycznego (z którymi możesz się zapoznać w dziale ortodoncja) potrafią naprawić zaburzoną czynność i upiększyć uśmiech. Potrafią wręcz zmienić rysy twarzy. Im wcześniej takie leczenie jest podjęte tym lepszych można oczekiwać rezultatów.

 

Jeszcze jedno wyjaśnienie. Sukces w ortodoncji ma nieco inne znaczenie. Wynik leczenia może odbiegać od ideału. A mimo to będzie on określany jako sukces. Nie każdy pacjent po leczeniu będzie wyglądał tak jak sobie to wymarzy. W żadnej innej chyba specjalności oczekiwania pacjenta i osiągnięte rezultaty nie rozmijają się w takim stopniu. Jest to specyfika ortodoncji.

 

Na nurtujące Państwa pytania odpowiadamy również w dziale pytania/odpowiedzi - zapraszamy!

 

do góry
Aktualności

07.01.2012
Orthocaps TwinAligner
Od nowego roku wprowadziliśmy do naszej regularnej oferty rewolucyjny system niemieckiej firmy Orthocaps do korygowania estetycznych wad zgryzu przy pomocy bezbarwnych nakładek nie wymagających stosowania aparatu stałego. rozwiń


23.02.2011
Wywiad z zespołem w czasopiśmie "Asysta dentystyczna"

Od niedawna w Polsce pojawiło się czasopismo branżowe skierowane do asystentek, higienistek i recepcjonistek pracujących w gabinetach stomatologicznych – „Asysta dentystyczna”.

rozwiń


21.02.2011
Endodontyczny "Oscar" dla dr Łukasza Kwolka

Nasz doktor Łukasz Kwolek ukończył cykl szkoleniowy pod patronatem Polskiego Towarzystwa Endodontycznego (PTE) zakończony pomyślnie zdanym egzaminem.

rozwiń


20.01.2011
Nowość - Tomograf stomatologiczny Sirona Galileos 3D

Zapraszamy do skorzystania z nowej możliwości - wykonania zdjęcia tomograficznego 3D na super nowoczesnym sprzęcie Sirona Galileos.

rozwiń


pozostałe aktualności


Kontakt

Centrum Stomatologii,
Ortodoncji i Implantologii

42-600 Tarnowskie Góry

ul. Legionów 37/3

Mapka
zobacz tez na google.maps.com

tel./fax: 032 285 64 64

kontakt@stomatologiarenk.pl

www.stomatologiarenk.pl

Godziny otwarcia

poniedziałek: 09:00-20:00

wtorek: 09:00-20:00 
środa: 09:00-20:00

czwartek: 09:00-20:00

piątek: 09:00-18:00

Rejestracja

telefoniczna:

tel.: 032 285 64 64

formularz e-mail:

kliknij tutaj