« Rozwiąż swój problem / Problem 4 - chwi...

Problem 4 - chwiejące się zęby


Chwiejące się zęby to nie jest problem piratów morskich cierpiących na szkorbut.

 

Jest to bardzo częsty i poważny problem dużej ilości pacjentów powyżej 40 roku życia a nawet wcześniej.

 

Czy zastanawiałeś się kiedyś dlaczego człowiek traci zęby? Dlaczego większość osób starszych ma poważne braki zębowe lub nie ma własnych zębów w ogóle? Czy tak musi być? Czy jest to cecha genetyczna i nie mamy na nią żadnego wpływu?

 

Tracimy zęby z dwóch powodów

 

- albo jest to skutek nieleczonej próchnicy co prowadzi do bólu zęba i stanu zapalnego tkanek otaczających korzeń (na marginesie dodamy, iż postęp w stomatologii sprawił, że coraz rzadziej z tego powodu usuwamy zęby)

- albo jest to skutek choroby przyzębia czyli uszkodzenia aparatu zawieszeniowego zęba

 

Dawniej choroby przyzębia nazywano potocznie parodontozą. Dzisiaj stomatolodzy stosują inną terminologię – wyodrębniono wiele rodzajów chorób przyzębia i powstała osobna specjalizacja medyczna – periodontologia czyli dział stomatologii zajmujący się chorobami dziąseł, przyzębia i błony śluzowej.

 

Choroby przyzębia powstają z różnych przyczyn. Są takie o tle genetycznym. Są także choroby powstałe w skutek pewnych zaburzeń immunologicznych (odpornościowych). Tym tłumaczymy fakt, że część pacjentów nie ma problemów z przyzębiem a część jest na te choroby bardzo podatna. Ale najważniejszą przyczyną jest bez wątpienia działanie bakterii chorobotwórczych.

 

Obecność tych bakterii prowadzi do uszkodzenia więzadła utrzymującego ząb a następnie do zaniku kości w której ząb jest umocowany. Ząb który traci swoje podparcie zaczyna się chwiać. Nie spełnia swoich funkcji – w czasie odgryzania i żucia chwieje się jeszcze bardziej. Postęp choroby prowadzi albo do samoistnej utraty zęba albo do stanu gdy trzeba go usunąć. Nierzadko zdarza się, że tracimy ząb który jest całkowicie zdrowy (bez dziur i plomb) ale zniszczeniu uległo jego „zawieszenie”

 

Skąd biorą się bakterie?


Prawda jest brutalna - bakterie biorą się z zaniedbania higieny. Jeśli nie czyścimy zębów odkłada się na nich miękki osad który stopniowo twardnieje zamieniając się w kamień nazębny. Osad i kamień jest miejscem gdzie żyją i to w doskonałych warunkach owe bakterie.


Zatem jaka jest recepta na uniknięcie problemów z przyzębiem?

 

- czyść zęby w domu
- chodź na profesjonalne czyszczenie zębów do higienistki (w naszym Centrum zajmują się tym asystentki: pani Agnieszka i pani Joanna, które robią to w sposób perfekcyjny)
- przynajmniej 2 razy do roku chodź na usuwanie kamienia (też u tych pań)

 

Jeśli wystąpił u ciebie problem chwiejących się zębów można rozważyć kilka sposobów zaradzenia mu:


1. profesjonalne czyszczenie zębów, zdjęcie kamienia kilkakrotnie powtarzane połączone z działaniem farmakologicznym mogą ich poprawić stan i zęby ustabilizują się
2. szynowanie zębów – zęby połączone ze sobą za pomocą specjalnych szyn stabilizują się
3. zabiegi chirurgiczne  - czyszczenie kieszonek dziąsłowych w celu usunięcia ognisk zapalnych i inne zabiegi
4. zastosowanie specjalnych biomateriałów, które potrafią odtworzyć w dużym stopniu utraconą kość podpierającą ząb (tzw Sterowana Regeneracja Tkanek)
5. szynoprotezy czyli protezy, które nie tylko odtwarzają brakujące zęby ale także unieruchamiają te które pozostały

 

Na nurtujące Państwa pytania odpowiadamy również w dziale pytania/odpowiedzi - zapraszamy!

 

do góry
Aktualności

07.01.2012
Orthocaps TwinAligner
Od nowego roku wprowadziliśmy do naszej regularnej oferty rewolucyjny system niemieckiej firmy Orthocaps do korygowania estetycznych wad zgryzu przy pomocy bezbarwnych nakładek nie wymagających stosowania aparatu stałego. rozwiń


23.02.2011
Wywiad z zespołem w czasopiśmie "Asysta dentystyczna"

Od niedawna w Polsce pojawiło się czasopismo branżowe skierowane do asystentek, higienistek i recepcjonistek pracujących w gabinetach stomatologicznych – „Asysta dentystyczna”.

rozwiń


21.02.2011
Endodontyczny "Oscar" dla dr Łukasza Kwolka

Nasz doktor Łukasz Kwolek ukończył cykl szkoleniowy pod patronatem Polskiego Towarzystwa Endodontycznego (PTE) zakończony pomyślnie zdanym egzaminem.

rozwiń


20.01.2011
Nowość - Tomograf stomatologiczny Sirona Galileos 3D

Zapraszamy do skorzystania z nowej możliwości - wykonania zdjęcia tomograficznego 3D na super nowoczesnym sprzęcie Sirona Galileos.

rozwiń


pozostałe aktualności


Kontakt

Centrum Stomatologii,
Ortodoncji i Implantologii

42-600 Tarnowskie Góry

ul. Legionów 37/3

Mapka
zobacz tez na google.maps.com

tel./fax: 032 285 64 64

kontakt@stomatologiarenk.pl

www.stomatologiarenk.pl

Godziny otwarcia

poniedziałek: 09:00-20:00

wtorek: 09:00-20:00 
środa: 09:00-20:00

czwartek: 09:00-20:00

piątek: 09:00-18:00

Rejestracja

telefoniczna:

tel.: 032 285 64 64

formularz e-mail:

kliknij tutaj