« Pytania i odpowiedzi / Jaka pasta do zęb...

Jaka pasta do zębów jest najlepsza?


Odpowiedź brzmi: każda byle by była używana. Często pacjenci skarżą się, że mimo iż kupują reklamowane pasty ubytki powstają nadal. Czyżby te pasty nie działały a reklamy polegały jedynie na wciskaniu „kitu”?


Zatem wyjaśnijmy co to jest pasta i czemu służy:

 

Pasta to nic innego jak mieszanina drobnoziarnistych substancji o właściwościach ściernych oraz środków pieniących, smakowych i zapachowych. W toku szczotkowania powstaje piana dzięki czemu pasta dociera w różne zakamarki ale jednocześnie nie jest łatwo wypłukiwana z nich przez ślinę. I w tym tkwi cała tajemnica. Czynnikiem, który czyści zęby nie jest pasta lecz szczoteczka ! Można wyczyścić zęby samą szczoteczką bez pasty ale trwa to dłużej i jest trudniejsze. Pasta to czynnik pośredni między zębem a szczotką, który ułatwia czyszczenie. Zatem teza zawarta w pierwszym zdaniu jest prawdziwa bo każda pasta spełnia funkcję o której mówiłem. No dobrze. A co z fluorem? Wybielaniem? Krwawieniem dziąseł? Trudno obecnie kupić pastę, która nie zawierała by fluoru. Fluor zawarty w paście występuje w niewielkich stężeniach i działa profilaktycznie wzmacniając strukturę szkliwa przez co jest bardziej odporna na działanie kwasów produkowanych przez bakterię. No cóż. Przytoczyłem zdanie niemal żywcem wyjęte z reklamy pasty. Ale jest w tym dużo prawdy z tym, że nie należy przeceniać działania fluoru podanego w ten sposób. Mycie zębów nie trwa długo (2-3min). Zatem działanie fluoru też nie jest długie. Płuczemy usta po myciu pięknie pozbywając się większości tego pierwiastka. Coś jednak zostaje : na powierzchni zęba, w ślinie lub wchodząc w strukturę szkliwa. I o to coś chodzi! Nie można jednak bezkrytycznie wierzyć, że kupno pasty firmy X jest panaceum na rozwój próchnicy.

 

Pasta z fluorem pomoże ale wtedy gdy:

 

- będziemy jej używać, 

- dokładnie wyczyścimy zęby szczoteczką, 

- będziemy myć zęby po każdym jedzeniu,

- zmienimy dietę i nawyki żywieniowe.

 

Co chwilę słyszymy o nowych pastach o potrójnym działaniu, mikrogranulkach lub 24-godzinnej ochronie. Co to znaczy 24-godzinna ochrona? Wystarczy umyć zęby raz dziennie? W życiu nie słyszałem większej bzdury. Bądźmy zatem krytyczni wobec reklamy, pamiętajmy, że pasta nie zastąpi dentysty, a w jej wyborze poza zawartością fluoru (teraz prawie w każdej paście) kierujmy się własnym gustem i przyzwyczajeniem. Ja sam najczęściej używam pasty Elmex. Fluor w tej paście występuje w związku organicznym (aminofluorki), który jest rzekomo łatwiej przyswajany przez tkanki zęba. Ale czy ta pasta jest na pewno lepsza od innej tego nie wiem. Po prostu ją lubię.

 

do góry
Aktualności

07.01.2012
Orthocaps TwinAligner
Od nowego roku wprowadziliśmy do naszej regularnej oferty rewolucyjny system niemieckiej firmy Orthocaps do korygowania estetycznych wad zgryzu przy pomocy bezbarwnych nakładek nie wymagających stosowania aparatu stałego. rozwiń


23.02.2011
Wywiad z zespołem w czasopiśmie "Asysta dentystyczna"

Od niedawna w Polsce pojawiło się czasopismo branżowe skierowane do asystentek, higienistek i recepcjonistek pracujących w gabinetach stomatologicznych – „Asysta dentystyczna”.

rozwiń


21.02.2011
Endodontyczny "Oscar" dla dr Łukasza Kwolka

Nasz doktor Łukasz Kwolek ukończył cykl szkoleniowy pod patronatem Polskiego Towarzystwa Endodontycznego (PTE) zakończony pomyślnie zdanym egzaminem.

rozwiń


20.01.2011
Nowość - Tomograf stomatologiczny Sirona Galileos 3D

Zapraszamy do skorzystania z nowej możliwości - wykonania zdjęcia tomograficznego 3D na super nowoczesnym sprzęcie Sirona Galileos.

rozwiń


pozostałe aktualności


Kontakt

Centrum Stomatologii,
Ortodoncji i Implantologii

42-600 Tarnowskie Góry

ul. Legionów 37/3

Mapka
zobacz tez na google.maps.com

tel./fax: 032 285 64 64

kontakt@stomatologiarenk.pl

www.stomatologiarenk.pl

Godziny otwarcia

poniedziałek: 09:00-20:00

wtorek: 09:00-20:00 
środa: 09:00-20:00

czwartek: 09:00-20:00

piątek: 09:00-18:00

Rejestracja

telefoniczna:

tel.: 032 285 64 64

formularz e-mail:

kliknij tutaj